Dwa głębokie, bardzo ciekawe piece – to tylko część znalezisk w Rzemienowicach w gminie Opatowiec. Artefakty odkryli archeolodzy prowadzący tam badania.
To zdecydowanie najgłębsze obiekty, na jakie naukowcy natrafili do tej pory – mają około 170 cm i 240 cm głębokości. Oba piece pochodzą z okresu rzymskiego, prawdopodobnie z I lub II wieku naszej ery.
– To ciekawe obiekty, póki których funkcja nie jest do końca znana. Badacz Jan Bulas mówi, że w bardzo podobnych konstrukcjach było wytwarzane wapno, które służyło do różnych celów między innymi do bielenia ścian, czy w celach dezynfekujących. Być może wyprażano w nich ziarno lub wypalano ceramikę. Być może służyły do spalania odpadów? Nie wiemy i nie mamy jednoznacznych przesłanek. Wyniki analizy laboratoryjnej pozwolą uzyskać odpowiedzi na te pytania – zaznacza.
Jan Bulas uważa, że podobnych pieców może być na tym obszarze znacznie więcej.
W trakcie szóstego sezonu badań odkryto m.in. wyroby ceramiczne, co pozwala przypuszczać, że naukowcy znaleźli się tym razem w strefie rzemieślniczej.
– Ale to nie koniec naszych prac w Rzemienowicach w tym roku i w ogóle w całej gminie Opatowiec – zaznacza naukowiec.
– Z początkiem jesieni zaczniemy badania powierzchniowe, w czasie których z całą pewnością odkryjemy kolejną serię bardzo ciekawych zabytków. Ciężko mówić o oczekiwaniach. Z całą pewnością będzie dużo ceramiki. Nie ukrywamy, że liczymy na tzw. wyznaczniki chronologiczne, a więc przedmioty metalowe, elementy stroju, monety – dodaje.
Co roku, grupa badaczy odkrywa cenne artefakty z osady mającej niemal dwa tys. lat.
Archeolodzy prowadzą także wykopaliska na cmentarzysku kultury przeworskiej w Bejscach.