Z najnowszych danych Eurostatu, przygotowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Młodzieży, wynika, że w 2020 roku młodzi ludzie w Unii Europejskiej opuszczali dom rodzinny mając dwadzieścia kilka lat.
Ten wynik różni się w poszczególnych krajach członkowskich. Okazuje się, że w większości krajów północnej i zachodniej Europy młodzi ludzie opuszczają dom rodzinny mając 26 lat. Natomiast w krajach na południu i wschodzie ta średnia oscyluje wokół trzydziestki.
Kiedy powinno się wyprowadzić z domu rodziców? 41 2002 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
*****
Dziś jest poniedziałek, 6 września, 249 dzień roku.
Do końca roku zostało 116 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 06:02
Zachód słońca w Kielcach: 19:10
Dzień trwa 13 godzin i 07 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 3 godziny i 16 minut.
Imieniny obchodzą: Beata, Eugeniusz oraz Albin, Aleksja, Bertrand, Bogdana, Bolemir, Donacjan, Eleuteria, Eleuteriusz, Eleutery, Eugenia, Faust, German, Gundolf, Liberat, Magnus, Manswet, Michał, Onezyfor, Tomasz, Uniewit, Zachariasz, Zachary
*****
Przysłowie na dziś:
„Jak we wrześniu krety kopią po nizinach, będzie wietrzno, ale lekka zima”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Walki z Prokrastynacją
*****
PONIEDZIAŁEK, 6 WRZEŚNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1939 r. – II WOJNA ŚWIATOWA:
– PIŃCZÓW: Niemcy zajęli miasto, a następnie je splądrowali i podpalili. W ogniu zginęło wielu ludzi, kilkudziesięciu zostało zastrzelonych. Pożar pochłonął cenną bibliotekę, archiwum miejskie, dwie drukarnie, zasoby mieszkaniowe, sklepy, magazyny i inny dobytek.
– KRASNA: podczas walki zginęło 32 naszych żołnierzy, a trzech kolejnych niedaleko od Sarbinowa. W odwecie za stawiany opór Niemcy zamordowali 37 mieszkańców Komorowa i Krasnej.
*****
PONIEDZIAŁEK, 6 WRZEŚNIA: W POLSCE
1831 r. – początek dwudniowej bitwy o Warszawę w Powstaniu Listopadowym. Do narodowej legendy przeszły krwawe boje toczone z Rosjanami dowodzonymi przez feldmarszałka Iwana Paskiewicza na Woli, gdzie opór stawiały oddziały powstańcze dowodzone przez gen. Józefa Sowińskiego i ppor. Juliusza Ordona.
1944 r. – oddziały powstańcze wycofały się z warszawskiego Powiśla.
*****
PONIEDZIAŁEK, 6 WRZEŚNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Dzisiaj, od godz. 16.30 Sejm będzie rozpatrywał rozporządzenie prezydenta Andrzeja Dudy o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią.
W czwartek w pasie przygranicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, zaczął obowiązywać stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta stan wyjątkowy został wprowadzony na 30 dni, tak jak chciała tego Rada Ministrów. Zgodnie konstytucją prezydent w ciągu 48 godzin od podpisania rozporządzenia ws. stanu wyjątkowego musi przesłać je do Sejmu.
Projekt uchwały ws. uchylenia prezydenckiego rozporządzenia złożył w piątek do marszałek Sejm Elżbiety Witek szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski. W uzasadnieniu do projektu uchwały znoszącej stan wyjątkowy podkreślono, że rząd we wniosku do prezydenta o wprowadzenie stanu wyjątkowego ani „w późniejszych komunikatach” nie uzasadnił „w sposób wyczerpujący powodów, dla których miałby zostać wprowadzony stan wyjątkowy”
# # #
Dzisiaj, w południe, w Ogrodach Zewnętrznych Pałacu Prezydenckiego prezydent Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami samorządów i mieszkańców Wielkopolski, którzy przekażą Apel w sprawie ustanowienia 27 grudnia, rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego, świętem państwowym.
# # #
Dzisiaj na połączonym posiedzeniu trzy komisje senackie – kultury i środków przekazu, praw człowieka, praworządności i petycji oraz ustawodawcza – zajmą się nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji.
Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji ma – według jej autorów – na celu uszczelnienie i uściślenie obowiązujących od 2004 r. przepisów, które mówią o tym, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc.