Imię Marianny Wiśnios, malarki prymitywistki, nosi Wiejski Dom Kultury w Ratajach w gminie Wąchock. W ten sposób mieszkańcy wsi upamiętnili pochodzącą stąd artystkę w 25 rocznicę jej śmierci.
Marianna Wiśnios całe życie mieszkała w Ratajach, w pamięci sąsiadów zapisała się jako życzliwa starsza pani, która malowała obrazy. Zofia Miernik, obecnie radna gminy Wąchock, mówi, że jako mała dziewczynka znała Mariannę Wiśnios.
– Malowała na ścianach, na workach po cemencie, pędzelki robiła sobie często sama, malowała też szmatkami. W tamtych czasach materiały malarskie były drogie i nie zawsze pani Marianna miała pieniądze, aby je kupić. Jako pierwsza na jej obrazy zwróciła uwagę nauczycielka z naszej szkoły Aniela Grotowska. Pokazała je na wystawie w Iłży i od tej pory prace pani Wiśniosowej stały się popularne -powiedziała radna.
Z czasem prace Marianny Wiśnios stały się popularne za granicą, miała wiele zamówień z Niemiec i dzięki temu mogła kupować profesjonalne płótna i farby. Ze wspomnień mieszkańców wyłania się postać pełna ciepła, godna szacunku, ale nie do końca rozumiana przez środowisko.
– Jako dzieci nie wiedzieliśmy, że mamy możliwość obcowania z taką artystką, że jej prace są tak wiele warte – podkreśliła.
Sposobem na zachowanie w pamięci malarki z Rataj jest nadanie jej imienia domowi kultury, podkreśla Anna Fiślak z KGW Rataje.
– Początkowo imię Marianny Wiśnios miała nosić ulica, przy której mieszkała, ale ostatecznie zdecydowaliśmy, że w ten sposób nazwiemy dom kultury. Mamy w swoich zasobach kilka obrazów pani Marianny, część udostępniają prywatni kolekcjonerzy oraz rodzina. Przez lata staraliśmy się, aby ten dom kultury zyskiwał coraz piękniejsze oblicze, systematycznie na jego remont i doposażanie przeznaczaliśmy pieniądze z funduszu sołeckiego. Nadanie mu imienia Marianny Wiśnios jest uwieńczeniem tych prac – zaznaczyła Anna Fiślak.
Najbardziej znany obraz malarki to wizerunek świętej Zofii, który jest w kaplicy w Ratajach.