Trwa dziesiąta edycja akcji Narodowego Czytania. W tym roku prezydent Andrzej Duda wybrał „Moralność pani Dulskiej”, autorstwa Gabrieli Zapolskiej.
Narodowe Czytanie w Kielcach odbywa się między innymi w Bibliotece Wojewódzkiej im. Witolda Gombrowicza. Akcję zainaugurował Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego. Jak stwierdził, czytanie to pożyteczny i warty promowania sposób spędzania wolnego czasu
– Współcześnie wielu ludzi jest całkowicie pochłoniętych codziennością, goni za tym co nazywamy konsumpcjonizmem. W tej ciągłej gonitwie warto czasem wracać do tego co nadal jest wartościowe. W polskiej literaturze nie brakuje wybitnych pozycji. Dlatego niezmierne się cieszę, że po raz dziesiąty, także pod patronatem pary prezydenckiej odbywa się kolejna edycja narodowego czytania klasyków polskiej literatury. Uczestnictwo w takich wydarzeniach przynosi pożytek nam wszystkim. Młodzi ludzie powinni widzieć, że czytanie to nie tylko obowiązek, wynikający z nauki, ale przede wszystkim przyjemność – powiedział Andrzej Pruś.
Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego, przypomniała, że czytelnictwo w Polsce w ostatnim czasie poprawiło się, jednak są to wyniki nadal dalekie od zadowalających.
– Tak akcja promowana przez parę prezydencką, polegająca na czytaniu wskazanego utworu jest fantastyczną inicjatywą. Nie brakuje przy tym zabawy i integracji oraz promocji czytania polskiej literatury – podkreśliła.
W akcję Narodowego Czytania tradycyjnie włączyło się Radio Kielce. „Moralność pani Dulskiej” będzie można usłyszeć dziś o godzinie 19.10 na naszej antenie.
Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki.
Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach.
Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.