Reksio będzie bohaterem kolejnego spotkania w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.
Sympatyczny pies to nie tylko bohater bajki animowanej, ale jest też zaangażowany w ochronę zwierząt. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę, 4 września, o godzinie 11.00. Uczestnicy mogą przyjść ze swoimi czworonogami.
Daria Dyktyńska, dyrektor Muzeum Zabawek i Zabawy wyjaśnia, że instytucja ta ma łączyć pokolenia, a postacią, która to robi na pewno jest Reksio. W 1967 roku wymyślił ją Lechosław Marszałek.
Bohater wzięty z życia
– Wzorował się na własnej suczce, terierce. A że był rysownikiem, później reżyserem filmów animowanych i scenarzystą, to wykorzystał swój pomysł w pracy. Jest autorem zarówno postaci rysunkowej jak i całej opowieści literackiej o Reksiu. W latach 70., 80. i 90. XX wieku Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej nagrywało bajkę o tym sympatycznym piesku. Powstało 65 odcinków – wyjaśnia.
Lechosław Marszałek od wielu lat nie żyje, zmarł w 1991 roku. Natomiast do Kielc, na spotkanie z dziećmi, przyjedzie jego żona, Helena Filek-Marszałek reżyserka, animatorka i scenarzystka, która opiekuje się postacią Reksia.
– Sama także wyreżyserowała dwie bajki o Reksiu. Niestety nigdy nie powstał film długometrażowy z tym bohaterem, choć pan Lechosław Marszałek miał takie marzenie – dodaje dyrektor.
Spotkanie z Helena Filek-Marszałek rozpocznie się o godzinie 12.30. Jak zapewnia Daria Dyktyńska, tematów do rozmowy nie zabraknie.
– Porozmawiamy o tym, jak Reksio funkcjonuje dzisiaj, dlaczego w ich domu było tak dużo mowy o zwierzakach. Będziemy mogli również zobaczyć rzeczy, które pani Filek-Marszałek przekazała do naszego muzeum i są na naszej ekspozycji. To między innymi piękna rzeźba Reksia odlana z brązu – podkreśla.
Bajkowa postać zaangażowana w realną pomoc
Na telebimie ustawionym na dziedzińcu Muzeum Zabawek i Zabawy będzie można obejrzeć animacje z Reksiem: pierwszą bajkę, w jakiej się pojawił, czyli „Reksia poliglotę”, a także dwie wyreżyserowane przez Helenę Filek-Marszałek: „Reksia i wronę” oraz „Reksia i świerszcza”.
Choć bajki z Reksiem już nie powstają, piesek ten wciąż pełni ważną rolę. Powstała na przykład encyklopedia, w której wyjaśnia dzieciom trudne zagadnienia z zakresu chemii, fizyki, geografii czy astronomii.
– Reksio pomaga także innym psom – wyjaśnia Przemysław Krystian z Muzeum Zabawek i Zabawy.
– Może nie wszystkim Reksio kojarzy się z ochroną praw zwierząt, ale Fundacja Heleny i Lechosława Marszałków, zadbała o to, by zaangażować Reksia w walkę o prawa zwierząt. Przy ich współudziale jest wydana deklaracja praw zwierząt, także pani Helena Filek-Marszałek angażuje tę fundację w działania prozwierzęce i o tym wszystkim opowie nam na spotkaniu w muzeum – dodaje.
Dzięki obecności specjalistów z oddziału kieleckiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, uczestnicy wydarzenia dowiedzą się, jak pomagać bezdomnym zwierzętom. Będzie też można skorzystać z porad weterynarza i behawiorysty, otrzymać wskazówki jak dbać o również o swoje zwierzęta.
Sobowtór Reksia poszukiwany!
A na tej imprezie psy są mile widziane. Przewidziano dla nich konkursy. W czasie spotkania będą trwały poszukiwania sobowtórów Reksia.
– Jeśli uważacie, że wasz pies jest podobny do naszego bohatera zapraszamy do muzeum w sobotę ze swoim pupilem. Zdjęcia najlepszych sobowtórów zostaną udostępnione na muzealnym facebooku – zapowiada Przemysław Krystian.
Dzieci będą mogły brać udział w konkursie plastycznym „Reksio i Twój zwierzak” – powstaną portrety różnych zwierząt. Będą też zwierzaki wykonywane z balonów i tatuaże z czworonogami.
Impreza odbędzie się w godzinach 11-14. Wstęp wolny.