Spotkania z pisarzami, debaty, warsztaty, wystawy, kiermasz książek, a także rajd rowerowy i wycieczki – ponad 30 wydarzeń składa się na „Pociąg do literatury. I Herling-Grudziński Festiwal”. Impreza rozpoczyna się dziś (3 września) i potrwa do 5 września.
– To pierwsza edycja festiwalu, który – jak mówi Jolanta Białek, kierownik działu edukacji w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej – ma za zadanie przybliżyć, postać Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
– Nawet wielu kielczan nie wie, że ten wybitny pisarz pochodził z Kielc, tutaj się urodził, tu mieszkał, tutaj chodził do szkoły i stąd, przez łagry sowieckie, wyruszył w świat. W ten sposób chcemy też, żeby nazwisko tego wybitnego twórcy zaistniało szerzej, żeby Polacy kojarzyli Herlinga-Grudzińskiego z Kielcami – podkreśla.
Autorowi „Innego świata” będą poświęcone wydarzenia pierwszego dnia festiwalu, między innymi panel dyskusyjny, który o godzinie 16.00 rozpocznie się w Domu Środowisk Twórczych.
– Chcemy w gronie wybitnych znawców pisarza zastanowić się, dla kogo Herling jest dzisiaj – mówi Jolanta Białek.
– Jak czytać współcześnie Herlinga oraz kto i co może odnaleźć w tej twórczości, a można w niej odnaleźć wartości uniwersalne: przede wszystkim dążenie do prawdy, do dobra, do sprawiedliwości, do wolności. To są wartości nieprzemijające. Gościć będziemy prof. Tadeusza Sucharskiego, prof. Feliksa Tomaszewskiego, Igora Gorzkowskiego, reżysera, który wyreżyserował spektakl „Inny świat” dla Telewizji Polskiej, aktora Andrzeja Mastalerza oraz Konrada Cedro, który miał szczęście poznać Herlinga – dodaje.
Druga debata odbędzie się w niedzielę i będzie poświęcona Jerzemu Pilchowi, który pod koniec życia zamieszkał w Kielcach. W panelu dyskusyjnym na temat twórczości pisarza udział wezmą: Kinga Strzelecka-Pilch, Małgorzata Halber, Witold Bereś, Bronisław Maj, Jerzy Baczyński.
W trzy dni festiwalowe nie zabraknie spotkań z pisarzami, reprezentującymi różne gatunki literackie. Obecność potwierdzili między innymi: Marcin Meller, Jacek Komuda, Janusz Leon Wiśniewski, Max Czornyj, Karolina Wilczyńska, Jacek Łukawski, czy Magdalena Grzebałkowska.
Sporo miejsca poświęcono najmłodszym czytelnikom, dla których zorganizowano warsztaty.
Większość imprez odbędzie się w Kielcach, ale organizatorzy zapraszają też na wyprawę do Suchedniowa, miejscowości, w której dorastał Gustaw Herling-Grudziński. W sobotę, o godzinie 10.59 z kieleckiego dworca PKP odjedzie tytułowy „Pociąg do literatury”.
Organizatorami wydarzenia są: Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach.
Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.