Aktorzy, osoby publiczne, ale też każdy z nas może po swojemu zinterpretować „Moralność pani Dulskiej”. Ta komedia Gabrieli Zapolskiej jest „bohaterką” tegorocznego Narodowego Czytania, które odbędzie się w sobotę, 4 września.
Dyrekcja i pracownicy Muzeum Narodowego w Kielcach już czytają.
– Nagrania już trwają, a upublicznimy je 4 września na kanałach społecznościowych Muzeum Narodowego w Kielcach: na Facebooku, na stronie internetowej i na YouTubie. Mieliśmy możliwość stworzenia ministudia w naszym oddziale – Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego – ładnego, kameralnego, bardzo dobrze nadającego się do tego typu przedsięwzięć – wyjaśnia Urszula Kinder, rzecznik muzeum.
Nagrania zostaną opublikowane w pięciu częściach w sobotę, 4 września, w godzinach 10-18.
Natomiast „na żywo” będzie przebiegało czytanie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach. Anna Godowska, główny bibliotekarz instytucji, zapowiada że pojawią się zaproszeni goście.
– Do wspólnego czytania zaprosiliśmy Magdalenę Kusztal, dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego w urzędzie marszałkowskim oraz Andrzeja Prusia, przewodzącego sejmiku województwa świętokrzyskiego. Zaproszenie przyjęli, więc w sobotę pojawią się. Czytać będziemy również my, bibliotekarze, a także członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki, które działa przy naszej bibliotece oraz, na co najbardziej liczymy, czytać będą nasi czytelnicy – zaznacza.
Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11. Chętni mogą się zapisywać kilka minut wcześniej. Impreza potrwa do czasu, aż ostatni uczestnik przeczyta swój fragment.
Do Narodowego Czytania tradycyjnie włączył się Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, który zaprasza do foyer swojej tymczasowej siedziby przy Wojewódzkim Domu Kultury (wejście od alei Legionów).
– Tragifarsę o zbudowanym na pozorach życiu drobnomieszczańskiej rodziny zinterpretują nasi aktorzy: Dagna Dywicka, Janusz Głogowski, Ewelina Gronowska, Łukasz Pruchniewicz, Aneta Wirzinkiewicz, Zuzanna Wierzbińska, Beata Wojciechowska pod artystyczną opieką Jacka Mąki – zapowiada Paulina Drozdowska z działu marketingu kieleckiej sceny.
– Mamy też pieczęć prosto z Pałacu Prezydenckiego z Warszawy, można także przynieść swoje własne egzemplarze „Moralności pani Dulskiej”, w których te pieczęci wbijemy, a przy okazji miło spędzić czas, i w takiej atmosferze obcować z literaturą piękną, ze sztuką – zapowiada.
Pieczęć Narodowego Czytania będzie można otrzymać także w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach.
Udział w jubileuszowej, X edycji ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania bierze też Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. O godzinie 15 na dziedzińcu teatralnym (Pod Kasztanem) aktorzy Teatru „Kubuś” pod okiem dyrektora Piotra Bogusława Jędrzejczaka zinterpretują fragmenty „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W czytaniu wezmą udział: Dorota Anyż, Jolanta Kęćko, Zdzisław Reczyński oraz Andrzej Matysiak. Aktorom będzie towarzyszyć muzyka na żywo w wykonaniu pianisty Andrzeja Pawła Ślazaka. Wejście jest bezpłatne, nie trzeba wcześniej rezerwować miejsc. W przypadku deszczu czytanie zostanie przeniesione na Dużą Scenę.
„Moralność pani Dulskiej” będzie rozbrzmiewała w wielu miejscach regionu.
W piątek i w sobotę będzie ją można także usłyszeć na antenie Radia Kielce w znakomitej interpretacji znanych aktorów. W oba dni zapraszamy przed radioodbiorniki o godzinie 19.10.
Gabriela Zapolska napisała „Moralność pani Dulskiej” jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki.
Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Kilka tygodni później wystawiono ją w Warszawie, a następnie we Lwowie, gdzie autorka osobiście czuwała nad przygotowaniami i brała udział w próbach.
Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.