Mieszkańców gminy Czarnocin po raz kolejny nawiedziły ulewne deszcze. We wtorek, 31 sierpnia ponownie przyniosły wiele strat w gospodarstwach. Kolejne zgłoszenia wciąż napływają. Urząd po raz kolejny w tym roku uruchomił procedurę dotyczącą szacowania szkód.
Dramat rozpoczął się we wtorkowe popołudnie. Pod wodą znalazło się kilka miejscowości m.in. Stradów, Malżyce, Mękarzowice, Miławczyce, Ciuślice, Turnawiec i Czarnocin. Najbardziej ucierpiała miejscowość Opatkowiczki.
Woda wdarła się do piwnic i domów. Zniszczone zostały drogi. W usuwanie skutków nawałnicy zaangażowali się strażacy z terenu gminy oraz sami mieszkańcy.
Małgorzata Szpyt z zarządzania kryzysowego w urzędzie gminy w Czarnocinie informuje o możliwości składania wniosków o szacowanie szkód w gospodarstwach rolnych i działach produkcji rolnej oraz budynkach mieszkalnych. Wniosek jest możliwy do pobrania na stronie internetowej oraz w urzędzie gminy.
– Nasi urzędnicy pomagają w wypełnianiu wniosków. Do tego należy dołączyć wniosek z bieżącego roku o płatności bezpośrednie składany do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W przypadku, posiadania zwierząt – kopie zgłoszenia do systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt – dodaje.
W przypadku gospodarstwa rolnego położonego na obszarze co najmniej dwóch gmin, w których wystąpiły szkody, wnioski składa się do każdej gminy oddzielnie, wypisując uprawy uszkodzone znajdujące się na terenie danej gminy. We wniosku wpisane mają zostać wszystkie tegoroczne uprawy, również te już zebrane.
Małgorzata Szpyt dodaje, że w tym roku ze skutkami wielkiej wody mieszkańcy gminy Czarnocin zmagali się już czterokrotnie. Najpierw 24 czerwca, potem w lipcu, następnie w nocy z 8 na 9 sierpnia. Sytuacja ponownie powtórzyła się. Tym razem 31 sierpnia.
– Po klęsce z 24 czerwca wpłynęło łącznie ponad 160 wniosków. Komisja już oszacowała te szkody. Kiedy powstaną zbiorcze protokoły zostaną przesłane do urzędu wojewódzkiego. W międzyczasie wpłynęło ok.20 wniosków, natomiast teraz już ponad 10 – dodała.
Szacowanie strat możliwe jest tylko i wyłącznie na wniosek poszkodowanego. Termin składania wniosków upływa 10 września 2021 r.
Tego samego dnia, gwałtowne deszcze wyrządziły także ogromne straty na terenie gminy Złota. Najgorzej sytuacja wygląda w Miernowie, Kostrzeszynie (przysiółki Górki Kostrzeszyńskie, Korce) oraz w Woli Chroberskiej. Mieszkańcy Woli pozbawieni zostali wody, sieć wodociągowa została przerwana na odcinku Korce – Wola Chroberska.
Rolnicy mogą składać wnioski o oszacowanie szkód.
Wzór dostępny jest poniżej na stronie internetowej oraz w siedzibie urzędu. Formularz należy złożyć w siedzibie Urzędu Gminy Złota.