Grzybobranie 2021 pora zacząć! Mimo że prawdziwy sezon dopiero przed nami, to grzybiarze już chwalą się pierwszymi zbiorami. Jakie grzyby już są?
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, który grzyb jest najsmaczniejszy i co można z niego zrobić po zebraniu?
KTÓRE GRZYBY LUBIĄ PAŃSTWO NAJBARDZIEJ?
- RYDZE (33%)
- BOROWIKI (25%)
- KURKI (20%)
- KANIE (10%)
- PODGRZYBKI (8%)
- GĄSKI (3%)
- MAŚLAKI (3%)
- KOŹLARZE (0%)
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest czwartek, 2 września, 244 dzień roku.
Do końca roku zostało 121 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 05:56
Zachód słońca w Kielcach: 19:10
Dzień trwa 13 godzin i 22 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 3 godziny i 1 minuta.
Imieniny obchodzą: Julian, Wilhelm, Stefan oraz Absalon, Adelina, Aleksander, Antonin, Apolinary, Bohdan, Czesław, Dziesław, Dionizy, Eliza, Elpidia, Elpidiusz, Franciszek, Ingryda, Jakub, Jan, Oliwier, Oktawian, Piotr, Salomon, Seweryn, Sobiemysł, Teodor, Walenty, Walentyn, Zenon, Zofia, Stefania
*****
Przysłowie na dziś:
„Szron wrześniowy i pajęczyny po ziemi, są snadź znakiem tęgiej zimy”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Dużego Rozmiaru
*****
CZWARTEK, 2 WRZEŚNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1906 r. – KIELCE: odsłonięto pomnik Stanisława Staszica.
1944 r.– RADOSZYCE, początek walk:
Patrole aprowizacyjne 3 pp Leg oraz NSZ starły się w Radoszycach z niemiecką grupą ppłk. von Vultejusa. Zabito 2 oficerów 2 podoficerów i 1 szeregowego. Po pewnym czasie Niemcy sprowadzili posiłki od strony Włoszczowej w postaci 2 samochodów ciężarowych i jednego osobowego. Przystąpiły one do przygotowań do pacyfikacji miejscowości.
Dowódca 2 pp po otrzymaniu wiadomości o zaistniałej sytuacji natychmiast rozkazał stojącemu najbliżej II batalionowi (dowódca Tadeusz Pytlakowski „Tarnina”) przeprowadzenie rozpoznania oraz wsparcia patroli polskich o ile jeszcze toczą walkę.
Dowódca II batalionu Tadeusz Pytlakowski „Tarnina” rozkazał 4 kompanii „Jędrusie” rozpoznanie w kierunku Grodziska, natomiast 5 kompanii w kierunku Radoszyc. Patrole piątej kompanii po dotarciu na miejsce zobaczyły tylko płonące zabudowania pozostały więc na pozycjach oczekując następnych rozkazów. Dowódca 4 kompanii skierował do Grodziska patrol pod dowództwem ppor. Zbigniewa Kabata „Boba” w skład którego wchodziła drużyna strzelecka oraz drużyna ckm-ów a także sekcji „Piat”.
Kompania „Jędrusie”, pod przysiółkiem Cześniów natrafiła na kompanię por. Ludwika Wiechuły „Jelenia” ze składu 3 pp Leg, która dążyła do przecięcia drogi Radoszyce – Włoszczowa na wysokości Jakimowic i to z nim uczestniczył w dalszych walkach tej bitwy. Podczas niej oddziały AK rozbiły grupę pacyfikacyjną, która straciła ok. 20 ludzi.
CZWARTEK, 2 WRZEŚNIA: W POLSCE
1352 r. – w Poznaniu zawiązała się konfederacja rycerska pod wodzą wojewody Macieja Borkowica.
1409 r. – wielka wojna z zakonem krzyżackim: po ośmiodniowym oblężeniu Krzyżacy zdobyli i zniszczyli zamek w Złotoryi oraz wymordowali polską załogę.
1939 r. – Wojsko polskie dokonało wypadu na niemiecką Wschowę,
1944 r. – zakończyły się walki powstańcze na Starym Mieście. Kilka tysięcy powstańców ewakuowało się kanałami do Śródmieścia aby kontynuować walkę.
1945 r. – powołano Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” antykomunistyczną organizację podziemną, kontynuującą walkę prowadzoną po rozwiązaniu Armii Krajowej przez Delegaturę Sił Zbrojnych na Kraj. Na czele kolejnych Zarządów WiN stali kolejno: płk Jan Rzepecki (do 5 listopada 1945), płk Franciszek Niepokólczycki (do 18 października 1946 r.), ppłk Wincenty Kwieciński (do 5 stycznia 1947 r), ppłk Łukasz Ciepliński (do 27 listopada 1947 r.).
1966 r. – władze komunistyczne „aresztowały” na Jasnej Górze kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, która od 1957 r. decyzją Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego peregrynowała po kraju, witana przez miliony wiernych. Po zatrzymaniu Obrazu po kraju jeździła pusta rama, stając się manifestacją wiernych w stosunku do władz. W czerwcu 1972 r. ks. Józef Wójcik dokonał brawurowej akcji uwolnienia Obrazu.
1974 r. – premiera filmu historycznego Potop w reżyserii Jerzego Hoffmana.
CZWARTEK, 2 WRZEŚNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 08:30 – Warszawa: pionierska operacja wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego, po raz pierwszy w Polsce endoprotezy „szytej na miarę”