Spotkania z fantastyką naukową, rozmowa o dziełach Stanisława Lema, a także działania pobudzające kreatywność – Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach włącza się w obchody Roku Stanisława Lema.
Gros przedsięwzięć zaplanowano na wrzesień, bo 12 września minie sto lat od dnia, w którym urodził się jeden z najwybitniejszych polskich i europejskich pisarzy, eseistów, futurologów i filozofów XX wieku.
– Działania Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach mają upamiętniać życie i twórczość Stanisława Lema, a także promować literaturę science-fiction – wyjaśnia Agnieszka Kukla-Rycąbel i dodaje, że pierwsze z nich odbędzie się 10 września, o godzinie 11.30.
– Dla dzieci zorganizowaliśmy spotkanie autorskie z Marcinem Szczygielskim – pisarzem, który był wielokrotnie nagradzany przez Polska Sekcję Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych, a jego powieści „Za niebieskimi drzwiami” i „Czarny młyn” zostały zekranizowane – dodaje.
23 września, o godzinie 10.00 zaplanowano spotkanie z Małgorzatą Wardą – znaną i lubianą powieściopisarką, która w swoich książkach porusza ważne problemy społeczne. – „Wokół Lema” – to tytuł wydarzenia, na które zapraszamy 28 września, o godzinie 10.00 – mówi Agnieszka Kukla-Rycąbel,
– Daniel Odija – prozaik, autor słuchowisk i sztuk teatralnych zapozna młodych odbiorców z twórczością i sylwetką Stanisława Lema. Natomiast 29 września, o godzinie 10.00, odbędą się warsztaty dla młodzieży licealnej z tworzenia komiksów – „Światy Lema”. Zadaniem uczestników będzie tworzenie etiud komiksowych na podstawie wylosowanych cytatów z twórczości Stanisława Lema. Zajęcia poprowadzą: pisarz Daniel Odija i rysownik Wojciech Stefaniec – wymienia.
Jest też propozycja dla dorosłych miłośników fantastyki naukowej. Zaplanowano dwa spotkania autorskie z twórcami science-fiction: Michałem Gołkowskim (30 września) oraz Sławomirem Nieściurem (październik).
Podsumowaniem całego cyklu w listopadzie będzie wykład: „Lem jako futurolog, który nie znosił futurologii”. Wygłosi go Wojciech Orliński, znawca twórczości Stanisława Lema, autor jego biografii, przewodnika po jego twórczości oraz scenariusza filmu dokumentalnego.
Stanisław Lem
Urodził się 12 września 1921 roku. Tuż przed wybuchem II wojny światowej zdał maturę, ale nie udało mu się dostać na wymarzone studia na Politechnice Lwowskiej. Dzięki wpływom ojca rok później rozpoczął naukę na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Lwowskiego, ale inwazja Niemiec na ZSRR i zamknięcie uczelni spowodowały, że musiał porzucić studia. Po wojnie kontynuował studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, otrzymał absolutorium, ale nie przystąpił do końcowych egzaminów i nie zdobył dyplomu lekarskiego.
Stanisław Lem pisał już w czasie studiów, ale dopiero w 1950 roku za namową prezesa Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik” stworzył swoją pierwszą powieść SF „Astronauci”, która ukazała się drukiem rok później i momentalnie stała się bestsellerem, a sam Lem został przyjęty do Związku Literatów Polskich. W 1980 rozważano jego kandydaturę do Literackiej Nagrody Nobla (ostatecznie otrzymał ją wówczas Czesław Miłosz). Zmarł w Krakowie 27 marca 2006 roku, a urna z jego prochami została złożona na cmentarzu Salwatorskim.
Twórczość Stanisława Lema kojarzy się przede wszystkim z fantastyką naukową, czyli science fiction, ale to również filozof, futurolog, eseista oraz krytyk literacki. Najczęściej tłumaczony polski pisarz (jego książki przełożono na ponad 40 języków, a wydania osiągnęły łączny nakład ponad 30 milionów egzemplarzy).