W ostrowieckim liceum im. Joachima Chreptowicza uroczyście rozpoczęto nowy rok szkolny. Zainaugurowano także pracę nowej klasy, w której uczniowie kształcić się będą w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz nowoczesnych technologii informatycznych.
Jak informowało Radio Kielce, szkoła jako jedyna w województwie i jedna z 16 w Polsce bierze udział w programie Ministerstwa Obrony Narodowej „CYBER.MIL z klasą”. Docelowo absolwenci tej klasy będą mogli pracować w instytucjach wojskowych zajmujących się obronnością kraju. Jak informuje Małgorzata Górecka-Smolińska, dyrektor „Chreptowicza”, to elitarna klasa dająca ogromne możliwości.
– Jeśli chodzi o wybór studiów, a następnie wybór pracy, bo powiązane to jest z jednostkami Wojska Polskiego, MON-u, ale też z sektorem prywatnym. To przyszłość polskiej edukacji, nauki i rynku pracy – mówi dyrektor liceum.
Merytoryczny patronat nad klasą sprawuje m.in. Regionalne Centrum Informatyki z Krakowa. Płk Piotr Fabijańczuk mówi, że cyberzagrożenia to nowy problem, który dotyczy nie tylko Polski. W tym momencie jest bardzo duże zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny w wojsku, ale nie tylko. Wiąże się to też z dobrymi zarobkami.
– Powstał pomysł, aby spróbować wykształcić młodych ludzi zarówno na potrzeby cywilne, jak i wojskowe. Skoro wojsko partycypuje w kosztach, to po cichu liczy, że absolwenci tych klas zasilą siły zbrojne lub inne jednostki MON-u – mówi Piotr Fabijańczuk.
Senator Jarosław Rusiecki przypomina, że namówił dyrekcję szkoły i starostę na to, aby w tym programie wziąć udział. Otwarcie takiej klasy to wyróżnienie dla liceum. Zauważa, że uczniowie będą mieli zajęcia choćby z kryptologii. Klasa przygotuje także do służby w siłach zbrojnych.
– Dobre budowanie kariery na przyszłość dla młodych ludzi. Z pewnością poznają technikę i wiedzę, które w innych miejscach, nawet na studiach informatycznych, trudno jest zdobyć – mówi senator.
Nowa klasa w „Chreptowiczu” to efekt nowych wyzwań, przed którymi stajemy – uważa poseł Andrzej Kryj. Dodaje, że to kierunek z przyszłością.
–Tych nowych zagrożeń jest coraz więcej. Cyberwojna czy wojna hybrydowa to zagadnienia, które jeszcze 10 lat temu wiązano z fantastyką. Natomiast w tej chwili mamy z tym do czynienia i należy być do tego przygotowanym. Dobrze, że taka klasa powstała – mówi poseł.
W klasie będzie uczyło się tylko 15 uczniów, ale zainteresowanie nowym profilem nauczania było trzykrotnie większe. Szkoła, dzięki wsparciu MON utworzyła specjalną pracownię informatyczną. Zbudowano sieć teleinformatyczną, zakupiono nowoczesne komputery i interaktywną tablicę. Łączny koszt przygotowania nowej klasy to ponad 280 tys. zł. Dofinansowanie z budżetu państwa to prawie 225,5 tys. zł.