1 września 1939 roku niemiecki pancernik Schleswig-Holstein rozpoczął ostrzał polskiej placówki na Westerplatte, stając się jednym z najbardziej znanych symboli ataku na Polskę. Obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbywają się w całym województwie przypominając o ofiarnej walce w obronie naszej niepodległości.
BIELINY
Jak wyjaśnia Sławomir Kopacz, wójt gminy Bieliny, tegoroczne uroczystości będą przebiegać tak jak do tej pory.
– Jak co roku w naszej gminie odbędzie się uroczysta msza święta w intencji ojczyzny oraz wszystkich tych, którzy zginęli podczas II wojny światowej, walcząc o niepodległość naszego kraju – powiedział.
Po mszy świętej nastąpi przejście pod pomnik upamiętniający zamordowanych mieszkańców Bielin, który znajduje się u podnóża kościelnego wzgórza. Tam nastąpi złożenie kwiaty, zapalenie zniczy oraz zostanie odmówiona krótka modlitwa.
Uroczystość rozpocznie się 1 września o godz. 18.00 w kościele parafialnym p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Bielinach.
DRYGULEC W GMINIE WOJCIECHOWICE
Jak co roku w Drygulcu, obok torowiska, gdzie stoi pomnik, na tzw. „przystanku śmierci”, odbędzie się patriotyczny manifest upamiętniający tragiczne wydarzenia z pierwszych dni września 1939 r. Organizatorem spotkań są władze samorządowe gminy. Początek o godzinie 12.00.
JĘDRZEJÓW
Lokalna społeczność, władze samorządowe i przedstawiciele szkół spotkają się o godzinie 9.00 przed Pomnikiem Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej przy ulicy Partyzantów, gdzie uczczą pamięć obrońców Ojczyzny z września 1939 r.
Dzieci z przedszkola nr 3, młodzież z Ochotniczych Hufców Pracy, Marcin Piszczek – burmistrz miasta oraz Paweł Faryna – starosta jędrzejowski udadzą się także na cmentarz, by zapalić znicze na grobie Jana Hajduszkiewicza – żołnierza broniącego Westerplatte, który spoczywa w jędrzejowskiej nekropolii.
KIELCE
Wyjątkowe uroczystości z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej 1 września Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”. Członkowie stowarzyszenia o godzinie 4.45, w godzinę rozpoczęcia wojny, spotkają się na cmentarzu wojennym w Kielcach, przy Pomniku Żołnierzy Września 1939 roku, aby uczcić ofiary wojny.
Uroczystości na cmentarzu wojennym odbędą się zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
– Rozpoczniemy je hymnem państwowym, nie będzie syren, z uwagi na trwającą ciszę nocną, nie planujemy również przemówień. Zabrzmi salwa honorowa w wykonaniu członków stowarzyszenia. Posterunek wartowniczy wystawi Wojsko Polskie oraz koledzy odtwarzający sylwetki żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów. To jednostka, która stacjonowała w Kielcach, a część żołnierzy stanowiła załogę Westerplatte – tłumaczy Dionizy Krawczyński.
Po oficjalnej części uroczystości uczestnicy przejdą na cmentarz partyzancki, zatrzymają się przed pomnikiem prezydenta Kielc Stefana Artwińskiego, a na wszystkich grobach znajdujących się na nekropolii zapłoną biało-czerwone znicze.
O godzinie 12.00 w mieście zagrzmią syreny alarmowe aby jeszcze raz przypomnieć wszystkim o rocznicy.
KAZIEMIERZA WIELKA
7 września odbędą się uroczystości związane z 82. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Wydarzenie połączone będzie z upamiętnieniem potyczki żołnierzy na polach Gabułtowskich, która miała miejsce 7 września 1939 roku. Delegacje tradycyjnie udadzą się na cmentarz, gdzie na grobach poległych żołnierzy na polach gabułtowskich złożą kwiaty i zapalą pamiątkowe znicze. Następnie delegacje udadzą się do Gabułtowa, aby przy kamiennym obelisku również złożyć wiązanki kwiatów.
KLUCZEWSKO, TEREN GMINY
Społeczność lokalna zapali znicze na miejscach pamięci w następujących miejscowościach: Rączki, Stanowiska, Krogulec, Rudka i Kluczewsko.
KOCINA W GMINIE OPATOWIEC
O godz. 12:00 w kościele parafialnym pw. Św. Barbary odprawiona zostanie Msza Święta w intencji żołnierzy poległych we wrześniu ’39 na polach Kociny, Senisławic, Mistrzowic i Ksan. Po Mszy Św. w uroczystej procesji uczestnicy udadzą się na cmentarz parafialny w Kocinie, gdzie nastąpi złożenie wieńców na zbiorowej mogile poległych. Również tego dnia zostaną złożone kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza w Charbinowicach – symbolu walk podczas II Wojny Światowej.
KOŃSKIE
W gminie Końskie rocznica wybuchu II wojny światowej obchodzona jest w pierwszy weekend września, podczas tzw. „Koneckiego Września”.
3 września, piątek:
15.00 – złożenie wiązanek i zapalenie zniczy na Alei Katyńskiej w Końskich
4 września, sobota
15.30 – zbiórka uczestników uroczystości na parkingu obok cmentarza (ul. Browarna w Końskich)
15.45 – Przemarsz Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych i delegacji pod Pomnik Partyzantów
16.00 – Apel Poległych
5 września, niedziela
9.30 – Msza Święta Polowa. Montaż słowno-muzyczny pt. „Wolność to dar” w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Dziebałtowie (Kolegiata Św. Mikołaja w Końskich)
17.00 Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza (Scena Letnia w Parku Miejskim w Końskich)
KSANY W GMINIE OPATOWIEC
Uroczystości zaplanowano na 5 września o godzinie 16 w Ksanach pod pomnikiem legionisty, żołnierza Września ’39 i partyzanta 1939-1945. W programie: uroczysta msza św. polowa, złożenie wiązanek przed wspomnianym pomnikiem, następnie zaplanowano przemówienia okolicznościowe. Uroczystości zakończą występy artystyczne uczniów z terenu gminy Opatowiec.
KUNÓW
O godzinie 17.00 na cmentarzu parafialnym w Kunowie planowane jest złożenie wiązanek i zniczy na grobach poległych w czasie walki za ojczyznę. Na uhonorowanie bohaterów zapraszają władze gminy.
NAWARZYCE
Delegacja społeczności lokalnej z Dominikiem Łukasikiem – burmistrzem Wodzisławia, odwiedzi miejscowy cmentarz i odda hołd walczącym o wolność Ojczyzny przy grobie kaprala Zenona Kubickiego. To obrońca Westerplatte, który urodził się w Nawarzycach i zmarł tu w 6 czerwca 1945 roku w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach.
OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI
O godzinie 11.00 w kolegiacie pw. św. Michała w Ostrowcu Świętokrzyskim odprawiona zostanie msza święta związana z 82. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Z kolei o godzinie 12.00 delegacje złożą kwiaty i znicze przed pomnikiem poległych na cmentarzu przy ulicy Denkowskiej.
PIŃCZÓW
W Pińczowie uroczystości związane z 82. rocznicą wybuchu II wojny światowej zaplanowano na 5 września. Rozpoczęcie o godzinie 16.00 na placu przed Muzeum Regionalnym w Pińczowie. Jak informuje Muzeum Regionalne w Pińczowie, sprzed budynku „pińczowskiego belwederu” odbędzie się przemarsz na cmentarz – miejsce straceń na tzw. „Zawięzieniu”. Tam uczestnicy uroczystości złożą wiązanki kwiatów.
Następnie o godzinie 17 odprawione zostanie nabożeństwo w intencji poległych za ojczyznę w miejscowym kościele parafialnym pw. Św. Jana Apostoła Ewangelisty. Po mszy uczestnicy uroczystości przejdą na plac przed Muzeum Regionalne, gdzie zaplanowano główne uroczystości. Na wszystkich przybyłych gości czekać będzie wojskowa grochówka.
RUDA MALENIECKA
5 września o godzinie 11.30 w Rudzie Malenieckiej o godz. 11.30 msza święta w rocznicę bitwy nad Czarną.
SAMSONÓW
Symboliczne powiatowe uroczystości związane z obchodami 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się o godzinie 11.00 przed pomnikiem poległych 1939–1945 w Samsonowie. Wezmą w nich udział m.in. starosta kielecki Mirosław Gębski i wójt Zagnańska Wojciech Ślefarski.
SANDOMIERZ
W Sandomierzu, uroczystości z okazji 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się o godzinie 11, w kościele św. Józefa od mszy w intencji ofiar tego konfliktu zbrojnego. Następnie przy pomniku 2. Pułku Piechoty Legionów AK oraz 4. Pułku Saperów odbędą się uroczystości patriotyczne.
Po hymnie państwowym, modlitwie i okolicznościowych przemówieniach, delegacje złożą przy pomniku wiązanki kwiatów. Podczas uroczystość wystąpi Sandomierska Orkiestra Dęta. Kolejnym punktem programu jest przejście uczestników uroczystości do pomnika ku czci plutonowego Władysława Barana, sandomierzanina, jednego z obrońców Westerplatte, gdzie także złożone zostaną wieńce. Na zakończenie, o godzinie 13.30 odsłonięta będzie tablica okolicznościowa, poświęcona pamięci por. pilota Michała Brzeskiego, który przez część swojego życia związany był z Sandomierzem.
2 września 1939 roku, porucznik Michał Brzeski uczestniczył w pierwszym bojowym zadaniu swej jednostki, czyli bombardowaniu niemieckich kolumn pancernych, posuwających się na Częstochowę. Podczas nalotu nad szosą Herby-Częstochowa, samolot Brzeskiego został trafiony, a on został ranny odłamkiem w brzuch. Zaraz potem jego maszyna omyłkowo została ostrzelana przez znajdujące się w pobliżu, po drugiej stronie frontu polskie oddziały. W wyniku tego Brzeski zginął. Tablica pamiątkowa znajduje się na ulicy noszącej jego imię.
SKARŻYSKO-KAMIENNA
W Skarżysku 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej uczci Muzeum im. Orła Białego. Wiedzą o ówczesnej obronie przeciwlotniczej podzielą się członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat Radom. Zaprezentują m.in. budowę i funkcjonowanie ręcznego karabinu maszynowego Wz. 28 Browning. Będzie też okazja do bezpiecznej nauki strzelania z tejże broni przez publiczność. Wszystko z zastosowaniem gazu propan i repliki Browninga. Z kolei muzykę, w tym filmową, nawiązującą do wydarzeń z Wojny Obronnej 1939 r. zaprezentuje skarżyski muzyk Mariusz Kaczmarczyk.
Przez cały dzień 1 września, każdy turysta indywidualny, będzie mógł odwiedzić skarżyskie Muzeum bezpłatnie o ile przywdzieje biało-czerwone barwy. Wystarczy choćby narodowy szalik.
STARACHOWICE
Obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Starachowicach rozpoczną się przy pomniku Gloria Victis na cmentarzu parafialnym na Bugaju oraz przy mogile Żołnierzy Września na cmentarzu przy ul. Zgodnej. Od godz. 14.00, do 15.00, przy obu pomnikach zostanie wystawiona warta honorowa starachowickich drużyn strzeleckich. Główne obchody zaplanowane są na 7 września, czyli w rocznicę obrony Starachowic.
O godz. 14.00, w kościele Św. Trójcy zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Potem przemarsz przed pomnik „Obrońcom Starachowic 1939”. Tu na godz. 15 zaplanowano uroczystości z udziałem asysty honorowej, a następnie złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku.
O 18.00, w amfiteatrze Parku Miejskiego rozpocznie się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.
STASZÓW
W Staszowie uroczystości patriotyczne 1 września rozpoczną się o godzinie 14 na cmentarzu parafialnym w Staszowie, przed grobem żołnierzy poległych, podczas I i II wojny światowej.
Po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, dr Dariusz Kubalski, prezes Staszowskiego Towarzystwa Kulturalnego, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 wygłosi prelekcję nt. kampanii wrześniowej z 1939 roku na ziemi staszowskiej. Po nim wystąpienie okolicznościowe będzie mieć burmistrz Staszowa Leszek Kopeć. Następnie ks. kanonik Szczepan Janas poprowadzi wspólną modlitwę w intencji ofiar II wojny światowej, po czym złożone zostaną wiązanki kwiatów.
Druga część obchodów rocznicowych odbędzie się o godzinie 14.45 przy pomniku Żołnierza Polskiego w Parku Legionów. Tutaj władze samorządowe miasta i powiatu zapalą znicze i złożą wieńce.
WŁOSZCZOWA
Podczas rozpoczęcia roku szkolnego w szkołach pojawią się elementy patriotyczne, nauczyciele przypomną uczniom o rocznicy wybuchu II wojny światowej. W gminie Włoszczowa nie zaplanowano innych oficjalnych obchodów tego dnia.
WODZISŁAW
Społeczność szkolna oraz władze miasta z burmistrzem Dominikiem Łukasikiem spotkają się najpierw o godzinie 8.00 na mszy świętej w intencji obrońców Ojczyzny, a następnie na rynku odsłonią wystawę poświęcona historii miasta.