Gmina Ożarów zmodernizowała oczyszczalnię ścieków. Dzięki unijnym pieniądzom powstała nowoczesna instalacja do odwadniania i granulowania osadów, które zostaną wykorzystane w rolnictwie.
Jak informuje Paweł Rędziak, zastępca burmistrza Ożarowa, oczyszczalnia kompleksowo modernizowana była w 2005 roku i funkcjonuje bardzo dobrze, jednak był problem na końcowym etapie z odwadnianiem osadów. Końcowy produkt był zbyt rozwodniony. Nowa instalacja ten problem rozwiązuje.
– Przetwarza osad w granulat, który możemy używać do nawożenia pól. Jest w nim dużo potasu, azotu oraz fosforu. Możemy ograniczyć sztuczne nawozy – uważa urzędnik.
Inwestycja kosztowała 3,7 mln zł, unijne dofinansowanie to 1,7 mln zł. Obejmowała wymianę istniejącej linii odwadniania osadu, powstała druga linia dozowania wapna, a także wiaty do przechowywania wyprodukowanego granulatu. Zainwestowano także w sprzęt do sterowania w oczyszczalni.
Rolnicy będą mogli pozyskiwać granulat za symboliczną złotówkę, ale zanim do tego dojdzie, gmina musi uzyskać odpowiedni certyfikat dla tego ekologicznego nawozu. Procedura trwa około pół roku.
– Chcemy uzyskać certyfikat, aby móc ten osad wykorzystywać jako nawóz rolniczy – dodaje zastępca burmistrza.
Opinię sporządzi Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa z Puław, by potem decyzję o przyznaniu certyfikatu mogło podjąć Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Zakład w Ożarowie otrzymuje rocznie około 120-180 ton suchej masy osadu, który może służyć jako nawóz. Na granulat są już pierwsi chętni rolnicy.