Władze Kielc zdecydowały o przystąpieniu do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego dla Baranówka. Dokument będzie dotyczył obszaru w rejonie ulic: Hetmana Jana Karola Chodkiewicza, Obrzeżnej, Na Stadion i Tatarskiej.
Ewelina Gładki, jedna z reprezentantek protestu mieszkańców Baranówka, wskazała, że protest był potrzebny. Społeczny sprzeciw zmotywował miasto do wspólnego działania z mieszkańcami miasta.
– Bez wsparcia ze strony radnych byłby nam ciężko dotrzeć do miejsca, w którym obecnie się znajdujemy. Jesteśmy świadomi, że proces przygotowania planu zagospodarowania przestrzennego jest trudny i wymaga czasu. Jednak jesteśmy dobrej myśli i chcielibyśmy, by ciągu najbliższych 10-12 miesięcy udało się skutecznie ten plan wprowadzić w życie.
Jest to na pewno krok w dobrym kierunku. Miasto realizuje swoje zdania, ale należy zaznaczyć, że takich planów zagospodarowania przestrzennego wciąż jest za mało. Takie osiedla jak Baranówek są bardzo ważne dla mieszkańców. Widać to było w liczbie 2 tys. głosów zebranych w petycji, a większość tych głosów została oddana przez ludzi z całych Kielc – podkreśliła.
Joanna Winiarska, wiceprzewodnicząca rady miasta z klubu Bezpartyjni i Niezależni, zaznaczyła, że wspólne działania radnych i mieszkańców Kielc w rezultacie pozwoliły na przystąpienie do prac nad planem zagospodarowania przestrzennego dla Baranówka.
– Bardzo mnie cieszy, że kielecki ratusz rozpoczął prace nad tym dokumentem. Udało się tego dokonać dzięki determinacji i zaangażowaniu mieszkańców. Daje to nadzieję na to, że dalsze konsultacje społeczne w tej sprawie zakończą się pomyślnie – powiedziała Joanna Winiarska.
– Sukces Baranówka jest zwycięstwem wszystkich kielczan w walce z niechcianymi inwestycjami deweloperskim. Mieszkańcy tego osiedla byli wspierani także przez ludzi z innych części miasta, jak Podkarczówka, ul. Dobrzyńska czy Domaszowskiej – dodaje radna.
Zdzisław Łakomiec, rady z klubu PiS, zaznacza, że główną siłą napędową sprzeciwu byli przede wszystkim mieszkańcy osiedla.
– My jako radni pomogliśmy, ale to mieszkańcy Baranówka stanowczo pokazali czego pragną i to wywalczyli. Tu nie potrzeba żadnej rewolucji urbanistycznej. W duże mierze właśnie młodzi ludzie, młode małżeństwa tam mieszkające chcieli zachować swoją tożsamość, którą odziedziczyli po poprzednich pokoleniach. Mieszkańcy chcą zachować jednolitą strukturę budownictwa jednorodzinnego. Bardzo dobrze, że władze miasta podjęły się realizacji tej uchwały. Należy jednak pamiętać, że w Kielcach są inne obszary, które też wymagają podjęcia podobnych działań, jak np. przy ul. Dobrzyńskiej – mówił.
Zainteresowani mogą składać wnioski do wyżej wymienionego planu miejscowego oraz uwagi i wnioski do prognozy oddziaływania na środowisko.
Wnioski do projektu planu oraz uwagi i wnioski do prognozy oddziaływania na środowisko mogą być wnoszone w nieprzekraczalnym terminie do 22 września 2021 r.