Ciekawą ofertę edukacyjną dla dzieci przedstawili organizatorzy zawodów łazików marsjańskich ERC w Kielcach.
Łukasz Wilczyński, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej i główny organizator wydarzenia podkreśla, że najmłodsi, którzy odwiedzą Politechnikę Świętokrzyską w trakcie zawodów, na pewno nie będą się nudzili. Atrakcje dla dzieci będą dostępne w dwóch miejscach.
– Jedno miejsce to strefa namiotowa, gdzie mamy wystawców. Tutaj będzie można poznać budowę robotów, jak również wziąć udział w ciekawych warsztatach edukacyjnych i konstrukcyjnych. Dotknąć w praktyce robotyki – mówi Łukasz Wilczyński.
Drugim miejscem będzie aula Politechniki Świętokrzyskiej, gdzie codziennie rano odbywały się będą prelekcje, ale też warsztaty dla dzieci.
Piątek, 10 września będzie dniem poświęconym planecie Mars. O geologii Czerwonej Planety będą mówili specjaliści. O tym, co odczytać można ze zdjęć powierzchni, będzie mówiła Natalia Zalewska, geolog planetarny z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
Geologia czwartej planety Układu Słonecznego będzie też jednym z tematów prelekcji Michała Porosa, kierownika Centrum Geoedukacji w Geonaturze Kielce.
– Budowa wnętrza Marsa będzie jednym z wątków, który będę chciał omówić. Poza tym chcę opowiedzieć o pozostałościach wodnego świata, którym kiedyś była ta planeta. Na jej powierzchni są ślady potoków płynących tam w przeszłości – zapowiada Michał Poros.
Kierownik Centrum Geoedukacji dodaje, że opowie również o najwyższym wulkanie Układu Słonecznego, czyli Olympus Mons.
W sobotę wykłady i prelekcje dotyczyć będą Księżyca, a niedziela 12 września poświęcona będzie Ziemi i temu, jak chronić naszą planetę dzięki technologiom opracowanym w branży kosmicznej.
Łukasz Wilczyński podkreśla, że dużą atrakcją dla dzieci i dorosłych odwiedzających teren zawodów ERC będzie tor marsjański. Rywalizować na nim będzie w sumie około 40 zespołów z całego świata. Same zawody odbywały się będą w dwóch różnych formułach – stacjonarnej oraz zdalnej.