Trzeźwy jak Polak? To sformułowanie jeszcze kilka lat temu mogło się wydawać prześmiewcze, ale jak pokazuje badanie Erostatu statystyczny Polak upija się na umór rzadziej niż przeciętny Europejczyk.
Ale w najnowszym badaniu za 2020 r. możemy wyglądać jeszcze lepiej na tle Europy, bo prawie 23 proc. Polaków zadeklarowało, że picie w pandemii ograniczyło. Polak, który pije na umór to już przeszłość?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest poniedziałek, 30 sierpnia, 241 dzień roku.
Do końca roku zostało 124 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 05:52
Zachód słońca w Kielcach: 19:25
Dzień trwa 13 godzin i 33 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 2 godziny i 50 minut.
Imieniny obchodzą: Feliks, Tekla oraz Adaukt, Częstowoj, Częstowojna, Damroka, Gaudencja, Ingeborga, Jan, Małgorzata, Miron, Piotr, Rebeka, Swojsław, Świetlana, Latika
*****
Przysłowie na dziś:
„W sierpniu mgły w górach – mroźne Gody, kiedy mgły w dolinach – to wróżba pogody”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Zaginionych
Dzień Taksówkarza
Międzynarodowy Dzień Rekina Wielorybiego
*****
PONIEDZIAŁEK, 30 SIERPNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1914 r. – przed katedrą kielecką ojciec Kosma Lenczowski odprawił mszę polową dla żołnierzy Józefa Piłsudskiego i ochotników.
1943 r. – Zgrupowanie Waldemara Szwieca „Robot” (ze składu Zgrupowań Partyzanckich Jana Piwnika „Ponury”) przygotowało zasadzkę w pobliżu Młynka Nieswińskiego. Partyzanci chcieli w nią wciągnąć żandarmów z Końskich. W tym celu grupa grupy Franciszka Salaty „Huragan”, dokonała napadu na majątek w Fidorze, gdzie znajdowała się Fabryka Farb Chemicznych i Mineralnych „Fidor” i zabrała podręczną kasę. Konecka żandarmeria przyjechała na miejsce, a w drodze powrotnej, zgodnie z planem „Robota” przejeżdżała przez partyzancką zasadzkę. Oddział nie otworzył jednak do niej ognia bowiem niemiecka ekspedycja była zbyt duża.
*****
PONIEDZIAŁEK, 30 SIERPNIA: W POLSCE
1701 r. – w Stolp (obecnie Słupsk) została spalona na stosie Trina Papisten vel Kathrin Zimmermann -zielarka, znachorka, żona znanego wówczas słupskiego rzeźbiarza Andreasa Zimmermanna, ostatnia z 19 słupskich kobiet oskarżonych o uprawianie czarów i praktyk satanistycznych.
1813 r. – zakończyła się Małopolsce powódź będąca następstwem trwających 72 godziny opadów deszczu. W zasięgu wody znalazły się między innymi takie tereny Krakowa i okolic jak: wzgórze wawelskie, Podgórze z rynkiem, Półwsie Zwierzynieckie, Błonia, Ogród Botaniczny, Grzegórzki, Kapelankę, Dębniki, Zakrzówek, Ludwinów oraz grunty Bieżanowa, Prokocimia i Płaszowa.
1920 r. – w czasie wojny polsko-bolszewickiej zakończyła się trwająca 3 dni obrona Zamościa, która to z kolei była preludium do bitwy pod Komarowem.
1940 r. – za sprawą pilota Ludwika Paszkiewicza Dywizjon 303 jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem gotowości bojowej zanotował pierwszy sukces.
Podczas lotu treningowego ofiarą polskiego pilota padł niemiecki myśliwiec Messerschmitt Bf 110.
1939 r. – w ramach tzw „Planu Peking” z rozkazu marszałka Edwarda Rydza Śmigłego ewakuowano do brytyjskich portów trzy polskie niszczyciele ORP „Burza”,”Grom” i „Błyskawica”. Chciano w ten sposób uniknąć ich zniszczenia przez Niemców. W Polsce pozostał natomiast czwarty niszczyciel ORP „Wicher”, którego zadaniem była ochrona stawiacza min ORP „Gryf”.
Polskie okręty wyszły w morze o godzinie 14:15 i przebyły Bałtyk dość spokojnie. Mimo, że kilkakrotnie natknęły się na niemieckie jednostki do walki nie doszło gdyż marynarze Krigsmarine nie mieli jeszcze rozkazów do rozpoczęcia działań wojennych. 1 września 1939 roku o godzinie 9:25 załogi niszczycieli dowiedziały się o wybuchu wojny, o 12:52 ORP „Błyskawica”, ORP „Grom” i ORP „Burza” napotkały dwa brytyjskie niszczyciele z których przeokrętowano kapitana S.H. Denisa – oficera łącznikowego – oraz sygnalistę i radiotelegrafistę. Po wejściu do zatoki Firth of Forth polski dywizjon o godz. 17.37 zakotwiczył na redzie portu w Edynburgu.
1942 r.
– zakończyła się ewakuacja Armii Polskiej ze Związku Sowieckiego. Łącznie ZSRS opuściło około 114 tys. osób, w tym ponad 35 tys. ludności cywilnej. Dzięki placówce likwidacyjnej w Aszchabadzie, która działała do listopada 1942 r., do Teheranu wyjechało jeszcze ponad 2,5 tys. osób. Wśród nich ponad 700 żołnierzy i blisko 2 tys. osób cywilnych, w większości dzieci.
– z rozkazu generała Fritza Katzmanna został zmniejszony obszar getta żydowskiego we Lwowie. Nowy obszar getta obejmował rejon między ulicami Zamarstynowską (od wschodu), wałem kolejowym prowadzącym od mostu na Zamarstynowskiej do ul. Tetmajera (od południa), ul. Tetmajera (od zachodu) i
budynkiem na ul. Zamarstynowskiej 105 (od północy). Wkrótce potem miało tu miejsce pokazowe mordertwo kilku członków Judenratu i jego przewodniczącego Henryka Landsberga.
1943 r. – we wsiach: Gaj, Budy Ossowskie, Jankowce, Kąty i Ostrówki w powiatach kowelskim i lubomelskim UPA dokonała masakry ludności polskiej.
W Gaju zabito 600 osób, w Budach Ossowskich 290, w Kątach 213, w Ostrówkach 474. Nie znam niestety liczby ofiar mordu w Jankowcach.
1980 r. – podczas strajku w Stoczni Gdańskiej wznowiono zerwane poprzedniego dnia rozmowy między komitetem strajkowym, a delegacją rządową. Stojący na czele strajku Lech Wałęsa domagał się zaprzestania represji Służby Bezpieczeństwa wobec działaczy opozycji. Reprezentujcy stronę rządową wicepremier Mieczysław Jagielski oświadczył, że nie wie o czymś takim i że nie przypomina sobie, żeby takie represje stosowano. W skutek rozmów strona rządowa zaakceptowała część z 21 postulatów wysuniętych przez strajkujących.
Tego samego dnia obradujący w Szczecinie Międzyzakładowy Komitet Strajkowy podpisał porozumienie ze stroną rządową.
*****
PONIEDZIAŁEK, 30 SIERPNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Dziś w południe rozpocznie się Rada Gabinetowa poświęcona przygotowaniom do nowego roku szkolnego. Prezydent Andrzej Duda pytany przed weekendem w TVP Info, jakie szczegóły chciałby poznać podczas posiedzenia Rady, przypomniał, że w ubiegłym roku przed rozpoczęciem roku szkolnego też zwołał to gremium. „Po to, żeby zapytać, w jakim stopniu nasz system edukacji, szkół po prostu, jest przygotowany na falę koronawirusa i jakie rząd przewiduje działania, w jaki sposób ma zamiar zabezpieczać, jakie ma zamiar podejmować decyzje, jeżeli by się okazało, że będzie wzrost zachorowań” – mówił prezydent.
Radę Gabinetową tworzy rząd pod przewodnictwem prezydenta. Decyzję o zwołaniu Rady podejmuje wyłącznie prezydent. Stanowiska przedstawione podczas Rady Gabinetowej nie mają charakteru prawnie wiążącego. Rada zwoływana jest, gdy prezydent uzna dany problem za „sprawę szczególnej wagi”.
# # #
Przewodniczący czeskiego Senatu Milosz Vystrczil rozpocznie dziś dwudniową wizytę w Polsce. W planach ma spotkanie m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą oraz marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.
Według informacji przekazanych przez Centrum Informacyjne Senatu Vystrczil spotka się z prezydentem Dudą o godz. 16.00, a wcześniej – o godz. 11.00 w warszawskich Łazienkach Grodzki i Vystrczil otworzą forum biznesowe z przedstawicielami Polskiej Rady Biznesu. Z kolei o godz. 11.30 przewidziane jest spotkanie Vystrczila i Grodzkiego w Senacie. Planowane jest też spotkanie Vystrczila z Aleksandrem Szwedem, przewodniczącym senackiej Grupy Polsko-Czeskiej, a także z jej członkami.