Krzyż oraz ikona Matki Bożej Salus Populi Romani (Opiekunki Ludu Rzymskiego), przekazane młodym przez Jana Pawła II, czyli symbole Światowych Dni Młodzieży już są w Kielcach.
Najbliższe Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Lizbonie w 2023 roku. Do tego czasu symbole tego spotkania peregrynują po całym świecie, przypominając o nim i gromadząc młodych na wspólnej modlitwie.
Dziś dotarły do kościoła pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego w Kielcach. Mszy świętej przewodniczył biskup kielecki, Jan Piotrowski. Przed nabożeństwem biskup powiedział, że obecność symboli w naszej diecezji jest znakiem zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.
– To jest ten czas, który rzeczywiście nakazuje myśleć o tym, co wydarzy się w Lizbonie za dwa lata. Obecność krzyża przypomina przede wszystkim o tajemnicy odkupienia. A pod krzyżem stała Matka Jezusa, więc obraz Matki Bożej Salus Populi Romani, tak czczony przez Rzymian, też w jakiś sposób mówi nam, że aby odkryć tajemnicę odkupienia, jaka dokonała się na krzyżu, trzeba umieć, tak jak Maryja, stanąć pod krzyżem, wczuć się w to wielkie wydarzenie, które niesie człowiekowi łaska odkupienia – wyjaśnił.
W świątyni zgromadziło się wiele młodych osób, w różnym wieku. Monika Nawrot dwa razy uczestniczyła w Światowych Dniach Młodzieży: w Krakowie (2016) i w Panamie (2019).
– Światowe Dni Młodzieży to dla młodych ludzi przede wszystkim okazja do manifestacji swojej wiary, ale też do poznania wielu, wielu nowych ludzi i zawiązania przyjaźni, które czasami trwają przez całe życie. Kraków wspominam bardziej od strony organizacyjnej, bo byłam członkiem centrum przygotowującego Światowe Dni Młodzieży w diecezji kieleckiej. Było to piękne wydarzenie, ale spotkanie w Panamie było pełne cudów, bo udało się nam być bardzo blisko papieża, a ludzie, których tam poznaliśmy, odwiedzili nas później w Polsce. Właśnie w Panamie nawiązałam przyjaźnie, które pielęgnuję do dziś – powiedziała.
Po mszy odbywa się czuwanie modlitewne, prowadzone przez Diecezjalne Centrum Światowych Dni Młodzieży w Kielcach oraz przez wspólnoty. Spotkanie ma zakończyć się koło północy.
Inicjatorem Światowych Dni Młodzieży był papież Jan Paweł II. Pierwsze spotkanie młodzieży z Ojcem Świętym odbyło się w Rzymie w 1984 roku. Podobne odbyło się rok później także w Rzymie. Od tego czasu Światowe Dni Młodzieży odbywają się co trzy lata w różnych miejscach na świecie.