Ostatnia droga wybitnego, zasłużonego i skromnego matematyka, naukowca i absolwenta Collegium Gostomianum. W sandomierskiej bazylice katedralnej pożegnano zmarłego w ubiegłym tygodniu prof. Andrzeja Schinzla.
Mszę świętą odprawił biskup Edward Frankowski. Przypomniał, że zmarły był przede wszystkim człowiekiem oddanym zarówno nauce, jak i Bogu.
– Profesor Andrzej Schinzel potrafił przez całe swoje życie łączyć naukę i religię, rozum i wiarę, prawdę i miłość oraz intelekt wraz z sercem. Przez lata z wieloma mecenasami polskiej nauki budował mosty między nauką a wiarą, umiejętnie łącząc nauki przyrodnicze z teologią. Zwłaszcza w tak trudnym czasie jak dzisiaj – mówił podczas homilii.
Biskup podkreślił, że zmarły był osobą otwartą na innych ludzi, która jednocześnie nie szukała przy tym rozgłosu i poklasku.
– Hojnie obdarowywał swoją potężną wiedzą, a także dobrami materialnymi młodzież i ludzi potrzebujących charytatywnej lub intelektualnej pomocy. Profesor był tytanem pracy. Całe swoje życie poświęcił matematyce – dodał.
Uczestniczący w mszy świętej burmistrz Sandomierza, Marcin Marzec, również zaznaczył, że prof. Andrzej Schinzel był ponadprzeciętną postacią, cechującą się przede wszystkim skromnością.
– Wspaniały naukowiec i przede wszystkim człowiek, któremu winni jesteśmy pamięć. Za swoje zasługi jeszcze za życia został uhonorowany poprzez nadanie mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sandomierz. Mimo że sporą część życia spędził w Warszawie, to często odwiedzał Collegium Gostomianum, którego był absolwentem, a gdzie spotykał się z młodzieżą. Wspaniały skromny człowiek – powiedział włodarz królewskiego miasta.
Po uroczystości w bazylice katedralnej kondukt żałobny przeszedł ulicami miasta na sandomierski Cmentarz Katedralny, gdzie trumna z ciałem profesora Andrzeja Schinzla została złożona w rodzinnym grobowcu.
Andrzej Schinzel był znany w środowisku matematyków na całym świecie. Był Członkiem Rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk, Honorowym Obywatelem Sandomierza oraz Honorowym Członkiem Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego.
Profesor mając 14 lat, został laureatem olimpiady matematycznej, w wieku 23 lat był już doktorem, a mając 37 lat – profesorem zwyczajnym. Opublikował ponad 200 prac i zajmował się wieloma obszarami teorii liczb: analityczną teorią liczb, algebraiczną teorią liczb, równaniami diofantycznymi, geometrią liczb, szczególnie algebraicznymi i arytmetycznymi aspektami wielomianów.
W ciągu czterdziestu lat był wydawcą Acta Arithmetica. Do grona jego doktorantów zaliczali się Henryk Iwaniec, Adam Grygiel i Roberto Avanzi. W roku 1992 otrzymał Medal im. Stefana Banacha. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Był członkiem i protektorem czynnym Archikonfraterni Literackiej w Warszawie.
Uchwałą Rady Miasta z 2016 roku, naukowiec został Honorowym Obywatelem Sandomierza.