W Starachowicach trwa Legenda STAR-a, czyli zlot samochodów zabytkowych ze szczególnym uwzględnieniem ciężarówek produkowanych w mieście. Można zobaczyć ponad 140 różnych pojazdów z całej Polski.
Przyjechało między innymi 35 ciężarówek z najróżniejszymi zabudowami, pojazdy retro oraz motocykle. Wicestarosta starachowicki Dariusz Dąbrowski, który jest pomysłodawcą imprezy, nie kryje zadowolenia z dużej popularności zlotu.
– Mamy gości z całego kraju, a z przyjaciółmi zza granicy łączyliśmy się zdalnie. Jest bardzo szeroki przekrój modeli samochodów, a co cieszy najbardziej jest dużo starachowickich ciężarówek – mówi.
Perełką bez wątpienia jest STAR 20 z 1955 roku w zabudowie strażackiej, który wciąż służy w OSP Budy Wielgoleskie niedaleko Mińska Mazowieckiego. Druhowie w strojach sprzed ponad stu lat prezentują pompę z 1912 roku oraz to, w jaki sposób odpala się samochód korbą. Krzysztof Zawolski, strażak ochotnik i mechanik samochodowy, uratował ten pojazd przed kasacją. Wyremontował go od podstaw, a teraz wóz pełni służbę honorową podczas wyjazdów reprezentacyjnych.
– Znam ten samochód do najmniejszej śrubki, dla nas to część historii nie tylko naszej jednostki, ale całej ochotniczej straży pożarnej. Podczas wyjazdów nosimy stroje wzorowane na ubraniach strażaków sprzed ponad stu lat, nawet materiał lniany został utkany dawną metodą. Prezentujemy również pompę strażacką z 1912 roku i metodę odpalania STAR-a za pomocą korby – dodał.
STAR to także część wielkiego sportu. Tadeusz Sikora, który prowadził STAR-a w rajdzie Paryż-Dakar, przekonywał, że największym powodem do dumy jest fakt, że samochód został wyprodukowany w Polsce.
– Poza rajdem, w którym prowadziłem STAR-a, ciężarówki brały udział także w wyścigach ciągników siodłowych w Mistrzostwach Europy. Każdy element, który przystosowywał je do udziału w wyścigach powstawał u nas i to świadczy o ogromnym poziomie wiedzy i umiejętności naszych inżynierów i techników – mówi.
Podczas zlotu można zobaczyć także zrekonstruowany pojazd papieski. Marek Adamczak, który na podstawie oryginalnych części odbudował papa mobile, pokazywał pojazd w ponad 150 miejscach w kraju.
– Cieszę się, że również w mieście, w którym powstał, Starachowicach, papa mobile jest pokazywany. Każdy z nas patrząc ten samochód widzi w nim papieża, choć już wiele lat temu odszedł do domu Ojca – dodaje.
Pojazdy biorące udział w Legendzie STAR-a dziś i jutro biorą udział w wielu konkurencjach sprawnościowych, można je będzie oglądać na ternie gminy Mirzec i Wąchock oraz w Starachowicach.
VII LEGENDA STARA – PROGRAM
SOBOTA
9:00 – rejestracja uczestników w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, ul. Wielkopiecowa 1
10:00 – otwarcie zlotu
10:15 – start rajdu na orientację
12:00 – próba wolnej jazdy przed Starostwem Powiatowym w Starachowicach / czas na posiłek
14:00 – przejazd do Wąchocka / rozstrzygnięcie konkursu superretro / jazdy terenowe / piknik
19:00 – Festiwal Blues pod Piecem w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, ul. Wielkopiecowa 1 https://www.facebook.com/festiwal.bluespodpiecem/
NIEDZIELA
10:00 – Mirzec, parking centralny/ próba czasowa na ul. Langiewicza
12:30 – 13:00 – przejazd przez miasto Starachowice
13:00 – Targowisko Miejskie w Starachowicach/ próby sprawnościowe
15:00 – wręczenie nagród, zakończenie zlotu