Należy do najstarszych roślin leczniczych, a na jego właściwościach poznali się już starożytni Egipcjanie. Ponadto, ze względu na swoje właściwości lecznicze, określany był swego czasu mianem drzewa życia. Mowa o czarnym bzie, którego owoce możemy zbierać w sierpniu lub we wrześniu.
– Czarny, dziki bez to dość pospolita i powszechnie występująca roślina o nieocenionych właściwościach leczniczych. Od wieków jest wykorzystywana zarówno w medycynie naturalnej, jak i konwencjonalnej – mówi Monika Jaskuła z Koła Gospodyń Wiejskich z Bełzowa. – W szczególności przy łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy, leczeniu różnych stanów zapalnych i infekcji oraz podnoszenia odporności organizmu. Z wieloma dolegliwościami może sobie poradzić zwykły sok z dzikiego bzu, syrop lub napar, które bez problemu można przygotować samodzielnie – dodaje.
Zrobienie soku z dzikiego bzu jest bardzo proste i nie wymaga specjalnych przygotowań. Sok można przygotować zarówno z kwiatów, jak i owoców. Ważne jest, aby konkretne części rośliny pochodziły ze znanych i nieskażonych źródeł. Aby wykonać sok z kwiatów czarnego bzu, należy najpierw oddzielić dojrzałe owoce od niedojrzałych.
– Proporcje na sok z owoców bzu to 1/3 szklanki owoców, trzy szklanki wody i jedna trzecia szklanki miodu. Umyte owoce bez gałązek należy włożyć do garnka, dodać wszystkie składniki, z wyjątkiem miodu i gotować na wolnym ogniu przez 30 minut. Następnie pozostawić do wystygnięcia. Gdy sok będzie jeszcze lekko ciepły, przecedzić przez sitko, dodać miód, wymieszać i przelać do słoika. Należy go przechowywać w lodówce – podkreśla Monika Jaskuła.
Należy pamiętać o tym, że owoce czarnego bzu zawsze trzeba poddać obróbce termicznej przed spożyciem. W innym wypadku może dojść do zatrucia.
Warto dodać, że właściwości lecznicze posiadają również korzenie, kora oraz liście. Domowa produkcja wyrobów dzikiego bzu nie musi kończyć się w kuchni i apteczce. Czarny bez znajduje również zastosowanie w kosmetyce, a z kwiatów można przygotować zarówno tonik do pielęgnacji skóry, jak i napar do mycia bądź odżywiania włosów.
Czarny bez to gęsty, wysoki krzew. Roślina może osiągnąć do ok. 8 m wysokości. Charakterystyczne kwiaty dzikiego bzu mają promienisty kształt, biało-kremowy kolor oraz specyficzny, bardzo intensywny kolor i zapach. Z kolei owoce zgromadzone w kiściach przyjmują ciemno-fioletową, niemalże czarną barwę oraz gładką i lśniącą strukturę. Stąd też nazwa czarny bez.