Rockman Marek Piekarczyk jako pielgrzym i aktora Małgorzata Klara w roli czarownicy będą przewodnikami turystów w powstającym właśnie Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi. Choć obiekt dopiero jest budowany, już tworzone są elementy wystawy. Obecnie są realizowane zdjęcia i nagrania do filmów prezentujących legendy świętokrzyskie.
Znane historie z naszego regionu, na przykład o świętym Emeryku, powstaniu Kielc, zbóju Kaku czy złocie na Gołoborzu zostaną pokazane z wykorzystaniem multimediów. W piątek ekipa filmowa pracowała w podkieleckim rezerwacie Sufraganiec.
Prastara puszcza świętokrzyska i współczesna magia
Aleksandra Bielecka, producentka z ramienia firmy Flyfilm, czyli wykonawcy multimedialnej wystawy w Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich wyjaśniła, że miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo.
– Dzięki zachowanemu tu starodrzewiu, najbardziej przypomina prastarą puszczę świętokrzyską, więc jest idealnym miejscem do tych legend, i tu zdecydowaliśmy się kręcić większość z nich – wyjaśniła.
Plan zdjęciowy został zaplanowany na dziewięć dni. – Ale to tylko część pracy – dodaje producentka.
– W lipcu kręciliśmy w różnych lokacjach w Świętokrzyskiem, odwiedziliśmy praktycznie wszystkie miejsca godne uwagi w województwie, a jest ich naprawdę wiele. Teraz realizujemy zdjęcia do części przedstawiającej legendy świętokrzyskie. Spędziliśmy też trochę czasu w studiu.
Współczesna magia sprawi, że obrazy ożyją
– Będą powstawały bardzo skomplikowane filmy, które kręciliśmy na green screenie i będziemy je realizować w połączeniu z techniką 3D. Wiele takich „bogatych elementów”, jak zamki, złote komnaty, będą zrealizowane w technologii 3D i to będziemy montować razem ze zdjęciami, które zrobiliśmy w studiu – tłumaczy Aleksandra Bielecka.
W niektóre dni na planie zdjęciowym pojawia się około 30-40 osób. – Wszyscy pracują na ten efekt, który mam nadzieję, będzie świetny – dodaje producentka.
Kłopoty z… diabłem
Ważnym elementem są ubrania postaci. Czuwa nad nimi kostiumograf Maria Molenda, znakomita specjalistka w tej dziedzinie, która pracę projektanta ubiorów i kostiumów łączy z pracą naukową, a także scenarzysty i reżysera teatralnego. Projektowane przez nią rekonstrukcje i kostiumy weszły do stałych ekspozycji muzeów polskich i słowackich.
Autorka wyjaśniła, że projektując stroje dla bohaterów brała pod uwagę charakter legend, które łączą w sobie fantastykę i prawdę.
– Chcieliśmy tymi kostiumami stworzyć taką atmosferę, żebyśmy odczuli tę historyczną warstwę, ale też żebyśmy zachowali baśniowość, bo wydaje mi się, że to zawsze jest najbardziej czarujące w legendach, że tworzą świat fantazji, pobudzają wyobraźnię. Mam nadzieję, że widzowie, którzy będą spacerować po Parku Legend, będą wysuwać się z tej rzeczywistości, i przenosić w świat baśni i legend, którymi Świętokrzyskie rzeczywiście jest przesiąknięte – zaznaczyła.
Największym wyzwaniem okazał się diabeł, który dopiero pojawi się na planie zdjęciowym. Maria Molenda zdradziła, że były rożne koncepcje, jak ta postać ma wyglądać.
– Ostatecznie poszliśmy w kierunku inspiracji bardzo historycznych, tak jak przedstawiano diabła w ikonografii średniowiecznej i renesansowej, czyli jako bestii: półczłowieka, półzwierza, ale też ten wizerunek hybrydy ludzko-zwierzęcej jest szalenie trwały, bo cały czas przejawia się chociażby w filmach – tłumaczy.
Część kostiumów i rekwizytów pochodzi z kieleckich teatrów.
Rockman został pielgrzymem
W roli bohaterów zobaczymy znane osoby. Przewodnikami po ścieżce w Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich będzie pielgrzym, którego zagra Marek Piekarczyk – muzyk, związany z grupą TSA oraz czarownica – aktorka Małgorzata Klara – którą mogliśmy oglądać w filmie „Planeta singli”. Swoje role zagrają też aktorzy kieleckich scen: Teatru im. Stefana Żeromskiego, Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” i Kieleckiego Teatru Tańca. Będą to między innymi Ewa Lubacz, Dagna Dywicka, Bartosz Twarowski czy Wojciech Niemczyk (na zdjęciu poniżej).
Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich – Parku Legend w Nowej Słupi wyjaśnia, że prace nad produkcją multimediów są zaawansowane.
– Przez kilka ostatnich miesięcy powstawały scenariusze legend świętokrzyskich, projekty kostiumów. Każdy z tym elementów podlegał naszej akceptacji, ale my konsultowaliśmy się ze znawcami: regionalistami i naukowcami z naszego regionu, między innymi z historykiem, prof. Krzysztofem Brachą z UJK, który scenariusze i kostiumy konsultował pod kątem historycznym – zaznacza.
Trwają prace także nad scenografią, aranżacją wnętrz, detalami ścieżki zwiedzania, a także funkcjonowaniem sal edukacyjnej i rozrywkowej oraz kina 3D.
Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi, nazywany także Parkiem Legend, powstaje na terenie Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi. Będzie go prowadzić instytucja kultury, utworzona przez gminę Nowa Słupia oraz Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego. Jego powierzchnia będzie zajmować prawie 2 tys. metrów kwadratowych. Prace mają się zakończyć w 2022 roku. Wartość inwestycji wynosi 21 mln zł.