Jeszcze nie wszyscy przyjęli drugą, wiele osób waha się, czy w ogóle przyjąć pierwszą, a już rekomenduje się wzięcie trzeciej.
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, czy sięgniemy po jeszcze jedną dawkę szczepionki?
CZY SZCZEPIĆ SIĘ TRZECIĄ DAWKĄ SZCZEPIOKI PRZECIWKO COVID-19?
- TAK (58%)
- NIE (43%)
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest piątek, 27 sierpnia, 239 dzień roku.
Do końca roku zostało 126 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 05:48
Zachód słońca w Kielcach: 19:32
Dzień trwa 13 godzin i 44 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 2 godziny i 39 minut.
Imieniny obchodzą: Cezary, Józef, Monika oraz Agnieszka, Amadea, Amadeusz, Cezariusz, Dominik, Fortunat, Gebhard, Honorat, Jan, Liceria, Liceriusz, Małgorzata, Manea, Marcelin, Przybymir, Piotr, Rufus, Sabinian, Serapion, Stosław
*****
Przysłowie na dziś:
„Kto latem pracuje, zimą głodu nie czuje”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Gier Książkowych
Dzień Tira
*****
PIĄTEK, 27 SIERPNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1944 r. – II WOJNA ŚWIATOWA
-RUDA PILCZYCKA: I batalion 74 pp. AK stoczył pod Rudą Pilczycką (Obwód Włoszczowa) potyczkę z oddziałem SS. Zginęło trzech żołnierzy. Niemcy stracili 7 zabitych.
-CIECHOSTOWICE: w pobliżu wsi oddziały zmobilizowane do akcji Burza w Obwodzie Kozienice, a wchodzące w skład 72 pp AK, stoczył walkę z siłami „własowców” i Niemcami. W czasie bitwy kompania „Marii” zmuszona była do przyjęcia na siebie głównego ciężaru walk. Bój trwał około 4-5 godzin. Kontratak, poprowadzony przez ppor. Ignacego Pisarskiego „Maria”, zmusił nieprzyjaciela do ucieczki i umożliwił przebicie się na południowy zachód. W walce zginęło 7 żołnierzy z l kompanii, 8 odniosło rany.
– w nocy z 27 na 28 na dodatkową placówkę zrzutową „Robot” w Obwodzie Końskie dokonano zrzutu lotniczego. Zrzut odebrał 3 pp Leg. AK. Przyjęto: 4 km, 39 pm, 2 piaty, 19 pistoletów, 138 granaty ręczne, 50 granatów przeciwpancernych, 2 radiostacje, 2 odbiorniki, 3 paczki mundurowe i 100 kg plastiku.
-DZIEBAŁTÓW: w nocy z 26 na 27 oddziały 2 Pułku Piechoty Legionów Amii Krajowej???????? pod dowództwem kpt. Tadeusza Pytlakowskiego „Tarniny” uderzyły na niemiecką jednostkę artylerii w Dziebałtowie koło Końskich. Celem akcji było zdobycie dział. Gdy okazało się, że są to haubice nieprzydatne w działaniach partyzanckich, zostały zniszczone.
1973 r. –RADKOWICE: w katastrofie kolejowej pod Radkowicami koło Kielc zginęło 16 osób, a 24 zostały ranne.
PIĄTEK, 27 SIERPNIA: W POLSCE
1492 r. – Jan I Olbracht został wybrany na króla Polski. 27 sierpnia 1492 r. – trzeci syn Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Habsburżanki Jan Olbracht (grafika) został królem Polski. Podczas sejmu elekcyjnego na zamku w Piotrkowie zyskał jednogłośne poparcie posłów. Niespełna miesiąc później na Wawelu miała miejsce jego koronacja. Okres jego rządów to czas nadania szlachcie przywilejów w zamian za jej zgodę na podniesienie podatków.
1906 r.
– udany zamach przeprowadzony przez bojowców PPS na generał-gubernatora Warszawy i guberni warszawskiej Nikołaja Wonlarlarskiego.
– w Siedlcach władze carskie dokonały pogromu ludności żydowskiej tego miasta. Początkowo planowano dokonanie tego pogromu podburzając do niego Polaków, ale nie udało się to, ponieważ na jaw wyszły tajne plany władzy rosyjskiej, która nie chcąc odpuścić zdecydowała się na samodzielne działania.
1909 r. – w Wiedniu obradował IX Zjazd Polskiej Partii Socjalistycznej, na którym z inicjatywy Józefa Piłsudskiego, podjęto uchwałę, iż najważniejszym aktualnym zadaniem partii jest wspieranie działań mających na celu bezpośrednie, techniczne przygotowanie ludu pracującego do walki zbrojnej.
1914 r. – Cesarska i Królewska Naczelna Komenda Armii wydała rozkaz o utworzeniu Legionów Polskich. Miały one składać się z dwóch Legionów: Zachodniego w Krakowie, nad którym dowództwo objął gen. Rajmund Baczyński oraz Wschodniego we Lwowie pod komendą gen. Adama Pietraszkiewicza. W każdym Legionie planowano utworzenie dwóch pułków piechoty oraz dwóch do trzech szwadronów kawalerii. Do Legionów mogli wstępować Polacy z terenu zaboru austriackiego, niepodlegający obowiązkowi służby wojskowej w CK Armii oraz ochotnicy z zaboru rosyjskiego. Zaciągowi do Legionów towarzyszyła niezwykła ofiarność społeczności polskiej, przeznaczającej na ich potrzeby pokaźne sumy pieniężne, określane mianem „daru narodowego”. Znaczne środki finansowe na rzecz Legionów przekazały specjalnymi uchwałami rady miast Krakowa, Lwowa, Tarnowa, Bochni. Zbiórkę pieniędzy prowadziły także polskie środowiska emigracyjne (m.in. Komitet Obrony Narodowej z Chicago).
1941 r.
– na terenie kwatery w Stępinie w województwie podkarpackim miało miejsce spotkanie Adolfa Hitlera z Benito Mussolinim. Obaj przywódcy dokonali przeglądu wojsk włoskich i niemieckich.
– Józef Stalin wydał decyzję o utworzeniu w Polsce partii komunistycznej pod nazwą Polska Partia Robotnicza. Pełnomocnictwo w tej sprawie przekazał stojącemu na czele Kominternu Georgijowi Dymitrowowi.
1943 r. – Kedyw AK oddziału Warszawa zlikwidował w Siedlcach bahnschutza Adolfa Zielińskiego, volksdeutscha. Ten wyjątkowy sadysta był odpowiedzialny za kilkanaście zabójstw, dokonanych na Polakach. Wyrok WSS został wydany już w 1942 r., a wykonał go samodzielnie sierż. Jan Ponikowski „Czort”, w mieszkaniu bahnschutza.
1946 r. – sotnia UPA „Rena” napadła na wieś Wołkowyja w powiecie leskim w województwie podkarpackim. Podczas ataku śmierć poniosło 30 Polaków.
Z tą historią tą wiąże się jeszcze inny epizod. Wkrótce potem bojówka Służby Bezpeky – OUN przeprowadziła we wsi pokazową egzekucję 4 Ukraińców oskarżonych o współpracę z polskimi władzami. Przywiązano ich do ławy i przecięto piłami na pół.
PIĄTEK, 27 SIERPNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 13:00 – konferencja prasowa otwierającą projekt „Świętokrzyskie Spełnia Marzenia Młodzieży”, który jest realizowany dzięki Eurodesk Polska.