Rozpoczęły się zapisy na tegoroczną, dekanalną pieszą pielgrzymkę małopolskim odcinkiem Drogi św. Jakuba do Pałecznicy. Zapisy prowadzi parafia pw. św. Trójcy Świętej w Działoszycach oraz pw. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu. Pątnicy sprzed swoich parafii wyruszą już 4 września.
Drogi św. Jakuba to średniowieczne szlaki prowadzące z różnych części Europy do Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie znajdują się grób i relikwie św. Jakuba Apostoła, który zginął śmiercią męczeńską. To jedne z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych. Małopolska Droga św. Jakuba jest ich częścią. To niewielki odcinek na terenie województw: świętokrzyskiego, małopolskiego i lubelskiego. Droga biegnie z Lublina przez Sandomierz do Krakowa i dalej przez Słowację ku Hiszpanii.
Dziekan, ksiądz Marian Fatyga – proboszcz skalbmierskiej kolegiaty należy do Stowarzyszenia Bractwa Jakubowego. Jako strażnik Małopolskiej Drogi św. Jakuba stara się propagować ten szlak, który przebiega przez Skalbmierz. Zaznacza, że obecny 2021 rok został ustanowiony rokiem jubileuszowym św. Jakuba.
– Dlatego chcemy uczcić ten rok przemarszem – zaznacza. – Ze Skalbmierza przejdziemy odcinek ok. 11 km, druga grupa wyruszy z Działoszyc. Wyruszamy o godzinie 8. Chcemy po drodze modlić się i zatrzymywać przy przydrożnych kapliczkach. Około godziny 12, kiedy już będziemy w Pałecznicy, odprawimy mszę przez wstawiennictwo św. Jakuba i powierzymy wszystkich pielgrzymów jego opiece – zaznacza.
Cała idea pielgrzymowania to przede wszystkim duchowe rekolekcje w drodze. Ten krótki, 11-kilometrowy odcinek drogi, będącej częścią ważnego szlaku pątniczego, jest idealną okazją, by we wspólnocie parafialnej rozbudzać na nowo ducha pielgrzymowania i jedności
– Charakterystyczne jest to, że na drogach św. Jakuba idzie się rozważając swoje życie, ofiarując swój trud, cierpienia i modlitwy. Również na terenie naszej parafii jest pomieszczenie – pokój dla pielgrzymów, w którym jest i łazienka i można wyprać swoje ubrania, można zrobić herbatę, odpocząć, wykąpać się. W tym roku już kilkunastu pielgrzymów idących śladem Jakubowym skorzystało z naszego punktu – dodaje.
Pielgrzym – zgodnie z tradycją – powinien posiadać znak, który wyróżniałby go. To muszla pielgrzyma czy krzyż jakubowy. Warto dodać, że w średniowieczu najpopularniejsze były trzy szlaki: droga związana ze św. Jakubem, droga do Rzymu i droga do Ziemi Świętej.
DROGI ŚWIĘTEGO JAKUBA W POLSCE / źródło: httpsdwakapi.pl
DROGI ŚWIĘTEGO JAKUBA W EUROPIE / źródło: httpsdwakapi.pl