Przyjaciel, wierny kompan, dla niektórych członek rodziny. Dziś jest Światowy Dzień Psa. Święto ustanowiono w Stanach Zjednoczonych w 2004 roku, by podkreślić bliskie związki człowieka z psem, psią lojalność i przywiązanie, a także pracę na rzecz ludzi np. w ratownictwie.
Dziś w „Aktualnościach Dnia” w wakacyjnym cyklu „synonimy – baw się słowami” rozmawiać będziemy o wyrazach związanych z psami i Państwa odczuciami dotyczącymi tych zwierząt.
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest czwartek, 26 sierpnia, 238 dzień roku.
Do końca roku zostało 127 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 05:46
Zachód słońca w Kielcach: 19:34
Dzień trwa 13 godzin i 47 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 2 godziny i 35 minut.
Imieniny obchodzą: Aleksander, Maria, Sandra oraz Adrianna, Dobroniega, Fortunat, Hadrian, Hadriana, Ireneusz, Joanna, Konstancjusz, Maksymilian, Natalia, Symplicjusz, Symplicy, Teresa, Wiktorian, Wiktoriana, Wiktorianna, Wirzchosław, Wirzchosława
*****
Przysłowie na dziś:
„Kiedy w sierpniu spieka wszędzie, zima długo białą będzie”
*****
Nietypowe święta:
Święto Brokatu
Międzynarodowy Dzień Psa
*****
CZWARTEK, 26 SIERPNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1939 r. – KIELCE: żołnierze kieleckiego garnizonu udają się na pozycje bojowe do Modlina.
1943 r. – II WOJNA ŚWIATOWA:
-KONIECZNO: o godzinie 2.00 żandarmeria niemiecka (z Jędrzejowa i Włoszczowy) obstawiła wieś Konieczno. Nie były to działania przypadkowe. Z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że to członkowie miejscowej organizacji PPR przekazali żandarmerii niemieckiej listę członków AK. Rano zebrali wszystkich mężczyzn w wieku od 16 do 60 lat i zgromadzili na placu koło dworu. Tam też odczytana została lista wszystkich mężczyzn należących do AK. Niemcy mieli na licie 7 nazwisk, a byli to członkowie AK: Stanisław Piątek i jego brat Józef, Stefan Gajdzik, Antoni, Józef i Stanisław Łowiccy, Stanisław Suliga. Nie wszystkich zastano w domach, zabierano więc innych. Kilka osób próbowało uciekać. Ostatecznie Niemcy zamordowali 14 osób.
-oddział partyzancki wywodzący się z NOW pod dowództwem Tomasza Wójcika „Tarzan” na rozkaz komendanta Obwodu Sandomierz AK, udawał się do Zgrupowania Partyzanckiego Jana Piwnika „Ponurego”. Oddział urządził na szosie z Ożarowa do Ćmielowa zasadzkę, w której zlikwidowano dowódcę 174. dywizji piechoty generała Kurta Rennera oraz jego osłonę – 7 oficerów i żołnierzy.
1943 r. – OSTROWIEC ŚW.: żołnierze Kedywu Armii Krajowej pod komendą Czesława Szymańskiego „Wiaruchny” podczas akcji przeprowadzonej w rejonie Hotelu Fabrycznego przy obecnej ulicy Sandomierskiej porwali niemieckiego komisarza Ostrowca Świętokrzyskiego Bruno Motschalla. Po brawurowym pościgu hitlerowcy uwolnili swojego dostojnika, a podczas walki stoczonej na polach w Chmielowie zastrzelili trzech polskich partyzantów. Byli to Marian Cisowski, Jan Kocjan i Jerzy Żak. Ocaleli dowodzący akcją Cz.Szymański oraz Z. Nowakowski ps.”Ładny”.
1944 r. – DZIEBAŁTÓW: w nocy z 26 na 27 sierpnia – Wydzielony z I i II batalionów 2 pp Legionów AK oddział liczący ponad 450 żołnierzy pod dowództwem Tadeusza Pytlakowskiego „Tarnina” zaatakował we wsi Dziebałtów (Obwód Końskie) niemiecki dywizjon artylerii. W walce opanowano wieś. Zniszczono jedno działo a 3 kolejne uszkodzono. Spalono 5 samochodów ciężarowych. Straty niemieckie: 40 zabitych i 80 rannych. Straty własne: 3 zabitych i 12 rannych.
1948 r. – LASY ZGÓRSKIE: siepacze z UB zamordowali po sądowym wyroku śmierci na żołnierzu podziemia antykomunistycznego Romanie Mojeckim ps. „Róg”. Zastrzelony w lasach zgórskich W 2016 r. jego ciało zostało znalezione przez Fundację Niezłomni „
CZWARTEK, 26 SIERPNIA: W POLSCE
1671 r. – Hetman polny koronny Jan Sobieski pobił wojska kozacko-tatarskie w bitwie pod Bracławiem.
1813 r. – ogromna powódź w Krakowie. Wisła zalała Stradom, Kazimierz i Podgórze, zerwała Most Karola i Most Stradomski. Była to największa powódź, jaką odnotowały kroniki miejskie.
1939 r.:
-eksperymentalna stacja telewizyjna w Warszawie wyemitowała pierwszy film (Barbara Radziwiłłówna w reżyserii Józefa Lejtesa).
-incydent jabłonkowski: niepoinformowani o zmianie daty ataku na Polskę niemieccy dywersanci napadli na stację kolejową w Mostach koło Jabłonkowa i próbowali przejąć tunel kolejowy pod Przełęczą Jabłonkowską na Śląsku Cieszyńskim.
1943 r. – sowieccy partyzanci z oddziału Fiodor Markowa podstępnie opanowali bazę oddziału AK por. Antoniego Burzyńskiego ps. „Kmicic” działającego w rejonie jeziora Narocz i dokonali jego rozbrojenia, a następnie rozstrzelali „Kmicica”, 56 partyzantów i 20 członków konspiracji terenowej.
1956 r. – Jasnogórskie Śluby Narodu. Tekst zawierzenia narodu polskiego Matce Boskiej Częstochowskiej, nawiązujący do ślubów lwowskich Jana Kazimierza, napisał podczas internowania przez komunistów Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Śluby odczytane zostały w obecności miliona wiernych na Jasnej Górze przez przewodniczącego Episkopatu Polski bp Michała Klepacza.
1981 r. – z inicjatywy Stefana Melaka z Komitetu Katyńskiego wzniesiono na warszawskich Powązkach pierwszy w Polsce Krzyż Katyński, w nocy zniszczony przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa.
CZWARTEK, 26 SIERPNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 08:00 – konferencja prasowa Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz ministra-członka Rady Ministrów, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka
Godz. 11:30 – uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej osoby, które zginęły w podziemiach kościoła pw. św. Jacka podczas Powstania Warszawskiego