Ponad 30 wydarzeń – spotkania autorskie, warsztaty, wykłady, panele dyskusyjne, wystawy, wycieczki czy kiermasz książek wypełni wydarzenie, które w dniach 3-5 września odbędzie się w Kielcach. To „Pociąg do literatury. I. Herling-Grudziński Festiwal”.
Jolanta Białek, kierownik działu edukacji w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach wyjaśnia, że pomysł na festiwal zrodził się przed rokiem i jest sposobem na upamiętnienie pochodzącego z Kielc pisarza, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
– W zamyśle ma to być cykliczna impreza, dzięki której Herling-Grudziński zafunkcjonuje w świadomości kielczan. Przeprowadzone w naszym mieście ankiety pokazują, że dla wielu osób Gustaw Herling-Grudziński jest autorem tylko „Innego świata”. A my chcemy pokazać, że jest twórcą również wybitnych opowiadań, czy „Dziennika pisanego nocą”. Był to myśliciel, filozof, człowiek, który był przeciwny wszelkim ideologiom, według którego świat stoi nad przepaścią, a nawet grozi mu zagłada. Jest bardzo współczesny. Tymi torami szły nasze myśli, gdy zastanawialiśmy się, jak taki festiwal może zafunkcjonować w Kielcach – tłumaczy.
Organizatorom zależało, żeby wiedza o pisarzu dotarła zwłaszcza do młodzieży. Z myślą o uczniach, w piątek (3 września), odbędą się „Lekcje z Herlinga”, prowadzone przez prof. Tadeusza Sucharskiego.
– Stąd też panel dyskusyjny pod tytułem „Zachować wolny umysł. Dla kogo jest Herling dzisiaj?”. W gronie znawców będziemy się zastanawiać, jak mówić o Herlingu w szkołach. Zależy nam na młodzieży, bo to ona będzie niosła pamięć. Przyjedzie do nas także prof. Feliks Tomaszewski z Gdańska, literaturoznawca, który zajmuje się metodyką nauczania literatury. Myślę, że ci dwaj prelegenci skupią się na tym, jak mówić o Herlingu w szkołach, na co zwrócić uwagę – dodaje Jolanta Białek.
Pierwszy człon nazwy festiwalu brzmi „Pociąg do literatury”. Jolanta Białek wyjaśnia, że wymyśliła go Magdalena Kusztal, dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego urzędu marszałkowskiego województwa świętokrzyskiego.
– Nam się to bardzo spodobało. Wieloznaczność tego słowa, bo z jednej strony jest to pociąg do książek, a z drugiej pociąg w sensie dosłownym, bo drugiego dnia festiwalu pociągiem wybierzemy się do Suchedniowa, miejscowości, w której mieszkał Herling-Grudziński – wyjaśnia.
Autorowi „Innego świata” będą poświęcone dwie wystawy. Na placu Artystów zostanie otwarta ekspozycja przygotowana przez Stowarzyszenie „Żeromszczacy”, która pokazuje związki Herlinga-Grudzińskiego z Kielcami, natomiast w „Oranżerii” w Pałacyku Zielińskiego zdjęcia ze swoich spotkań z pisarzem w Neapolu pokaże Konrad Cedro.
Gustaw Herling-Grudziński będzie także miał swoje miejsce na planszach wystawy plenerowej, zatytułowanej „Od Wincentego do Myśliwskiego”, która stanie na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego.
– Festiwal ma podkreślać ogromne dziedzictwo kulturowe, literackie naszego regionu – dopowiada Jolanta Białek.
Pierwszego dnia, po panelu dyskusyjnym o patronie festiwalu, nastąpi ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na Opowiadanie im. Herlinga-Grudzińskiego o nagrodę marszałka województwa świętokrzyskiego, Andrzeja Bętkowskiego. Hasłem przewodnim była „Wieża” rozumiana dosłownie lub metafizycznie. Napłynęło 365 prac. Jedną, zwycięską wybierze jury w składzie: prof. Stanisław Żak, prof. Małgorzata Krzysztofik z UJK i Stanisław Nyczaj – prezes oddziału kieleckiego Związku Literatów Polskich.
W czasie trwania festiwalu na uczestników czekają spotkania z pisarzami uprawiającymi różne gatunki literackie, warsztaty, wycieczki. Zaplanowano atrakcje dla uczestników w każdym wieku. Dodatkowo w sobotę i niedzielę na ulicy Sienkiewicza odbędzie się kiermasz książek.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale na niektóre są wymagane wejściówki, które można pobrać w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kielcach oraz na Wzgórzu Zamkowym.