Co czwarta osoba była ofiarą agresji słownej w Internecie. Z hejtem w sieci chce walczyć Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski, który organizuje akcję „Świętokrzyskie nie hejtuje”. Jak mówi, problem dotyczy wszystkich, ale szczególnie wrażliwi na internetowe ataki są ludzie młodzi i dzieci.
Dziś Zbigniew Koniusz spotkał się z nauczycielami z Kielc i powiatu kieleckiego, którym opowiadał o założeniach akcji.
– Osią całego programu będzie spot, który nagrywamy z aktorami Teatru im. Stefana Żeromskiego i ze Stowarzyszeniem Sztuka Łączenia. To będą również billboardy, gotowe scenariusze lekcji, które będą mogli pobrać nauczyciele ze strony – mówi wojewoda.
Do szkół trafią też ścianki z pozytywnymi hasłami, na tle których młodzi ludzie będą mogli się fotografować i udostępniać te zdjęcia w sieci. W ramach akcji młodzież dostanie też porady, gdzie zgłaszać problem hejtu, kiedy agresja w sieci może być karalna i gdzie szukać pomocy prawnika.
Iwona Kijewska, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Kielcach mówi, że hejt w Internecie to duży problem i potrzebne są akcje, które tę agresję słowną mogą ograniczyć.
– Wiele konfliktów, które młodzież ma niestety opiera się o media społecznościowe i zamieszczane tam zdjęcia oraz wpisy. Czasem dochodzi do eskalacji problemu. My reagujemy wspólnie z rodzicami, pedagogiem, psychologiem staramy się rozwiązać problem – informuje Iwona Kijewska.
Oficjalny początek kampanii „Świętokrzyskie nie hejtuje” zaplanowano na 20 września.