Gramatyka naszej pięknej polszczyzny nie należy do łatwych. Mało – plasuje się wręcz wśród najtrudniejszych na świecie. Wzorców odmiany jest multum, od każdego liczne wyjątki, a do tego dochodzą wyrazy obce, które mogą być zupełnie pokręcone.
W „Aktualnościach Dnia” będziemy rozmawiać o kłopotliwych odmianach.
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest środa, 25 sierpnia, 237 dzień roku.
Do końca roku zostało 128 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 05:44
Zachód słońca w Kielcach: 19:36
Dzień trwa 13 godzin i 51 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 2 godziny i 32 minuty.
Imieniny obchodzą: Ludwik, Luiza, Patrycja oraz Arediusz, Elwira, Euzebiusz, Gaudencjusz, Gaudenty, Genezjusz, Grzegorz, Hermina, Józef, Julian, Kalasanty, Michał, Peregryn, Poncjan, Teodoryk, Tomasz, Wincenty
*****
Przysłowie na dziś:
„Na Ludwika zboże z pola umyka”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Zupy Błyskawicznej
Dzień polskiej żywności
*****
ŚRODA, 25 SIERPNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1811 r.- CHMIELNIK: spłonęło kilkadziesiąt domów, prawie połowa miasta. Sporządzony potem raport stwierdzał: że w Mieście Chmielniku spaliło się 28 domów z wszelkimi ruchomościami i nieruchomościami. Ponadto 9 domów zostało uszkodzonych, w których tylko dachy częścią spalone, częścią zdarte zostały.
1923 r. – SKARŻYSKO-KAMIENNA: rozpoczęcie produkcji w Państwowej Fabryce Amunicji,
1944 r. – POLESIE k/Ostrowca Św.: powołany podczas mobilizacji oddział pod dowództwem Dezyderiusza Lenartowicza „Wierny”, któremu nie udało się dołączyć do głównych sił 3 ppLeg. AK, obronił wieś Polesie (Obwód Opatów AK) przed pacyfikacją. Po dwugodzinnej walce atak własowców odparto. Straty własne: 2 zabitych i 4 rannych.
ŚRODA, 25 SIERPNIA: W POLSCE
1599 r. – wydano drukiem Biblię w tłumaczeniu ks. Jakuba Wujka,
1656 r. – Potop szwedzki: dywizja hetmana Stefana Czarnieckiego rozbiła 1500-osobowy oddział szwedzki w bitwie pod Łowiczem.
1912 r. – w Zakopanem pod przewodnictwem Władysława Studnickiego odbyła się dwudniowa konferencja stronnictw niepodległościowych Galicji. Obecni na niej działacze Polskiej Partii Socjalistycznej, Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej Galicji i Śląska Cieszyńskiego, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Konfederacji Polskiej podjęli decyzję o utworzeniu Polskiego Skarbu Wojskowego, który miał za zadanie gromadzić fundusze zasilające działania ruchu strzeleckiego. Na czele Skarbu stanął nestor ruchu socjalistycznego Bolesław Limanowski. Józef Piłsudski w swym wystąpieniu na konferencji zauważał gorzko: Polacy chcą niepodległości, ale chcieliby, aby ta niepodległość kosztowała dwa grosze wydatków i dwie krople krwi.
1920 r.:
-na rozkaz polskiego dowództwa zakończono II powstanie śląskie. Powołano mieszaną Policję Plebiscytową.
-wojna polsko-bolszewicka: zakończyła się Bitwa Warszawska.
-wojska litewskie zajęły Wilno.
1930 r. – po raz drugi w ciągu czterech lat Józef Piłsudski objął funkcję premiera. Tak jak w roku 1926 na jego decyzję wpłynęło dążenie do bezpośredniej kontroli nad życiem politycznym w warunkach ostrego sporu politycznego. Tym razem na sytuację w Polsce wpływał również kryzys gospodarczy.
1939 r.:
– w Londynie podpisano polsko-brytyjski układ o wzajemnej pomocy, na wypadek agresji niemieckiej. W przypadku wojny Wielka Brytania zobowiązała się udzielić Polsce wszelkiej pomocy i poparcia będących w jej mocy.
– do Gdańska pod pretekstem kurtuazyjnej wizyty przypłynął niemiecki szkolny okręt liniowy „Schleswig-Holstein”.
1944 r. – początek walk II Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa o tzw. Linię Gotów na Półwyspie Apenińskim.
1950 r. – w miejscowości Kolonia Wawrzyszów (Obwód Radom) pozorowana grupa UB zamordowała Aleksandra Młyńskiego „Drągal” i dwóch jego żołnierzy,
1971 r. – decyzją władz sowieckich rozpoczęto dewastację Cmentarza Orląt Lwowskich. Na teren Nekropolii obrońców Lwowa i Kresów Wschodnich z lat 1918-21 wjechały sowieckie czołgi i buldożery, niszcząc groby, katakumby i kolumnadę okalająca cmentarz. Cmentarz odbudowano staraniem Polaków dopiero w 2005 r.
1994 r. – pod Piasecznem spadł meteoryt Baszkówka.
ŚRODA, 25 SIERPNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 09:00 – III Konferencja „Kolej na energię wodorową”, podczas której nastąpi podpisanie listu intencyjnego pomiędzy PKN ORLEN S.A., PKP S.A. oraz PESA Bydgoszcz S.A. ws. współpracy na rzecz rozwoju zeroemisyjnego transportu kolejowego opartego o napędy zasilane wodorem