Za dwa lata, kielecka elektrociepłownia będzie miała nową kotłownię, zasilaną gazem ziemnym. To jeden z kroków, zmierzających do wytwarzania energii w oparciu paliwa nisko- i zeroemisyjne.
Do 2030 roku, przynajmniej 70 proc. energii w kraju ma powstawać z takich źródeł – informuje Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.
– Podpisanie umowy ma ogromne znaczenie dla mieszkańców Kielc oraz regionu świętokrzyskiego. Dzięki tej inwestycji poprawi się jakość powietrza, a także wzrośnie bezpieczeństwo energetyczne. Odbiorcy ciepła w regionie będą mieli pewność, że im go nie zabraknie. Dzisiejsza uroczystość jest także początkiem realizacji całego programu inwestycji dla Elektrociepłowni Kielce – mówił prezes PGE Energia.
Zbigniew Duda, dyrektor Elektrociepłowni Kielce podkreśla, że podpisanie umowy przyczyni się do zmiany systemu zasilania miasta w energię cieplną.
– Energia będzie produkowana w systemie zasilania gazem. Chcemy sukcesywnie odchodzić od energii wytwarzanej przy użyciu węgla, dążymy do wymiany obecnych kotłów na miał węglowy, na kotły gazowe. W ramach inwestycji powstanie pięć kotłów gazowych o mocy 160 MW. Będzie to trzon naszej elektrociepłowni w sezonie zimowym. Z kolei w okresie letnim, energia cieplna będzie produkowana w oparciu o biomasę. Według uzgodnień zawartych w umowach, budowa nowych kotłów powinna być zakończona pod koniec 2022 roku – zapowiada Zbigniew Duda.
Ziemowit Słomczyński, prezes zarządu SBB Energy, firmy odpowiedzialnej za realizację inwestycji powiedział, że dostawcą kotłów, które znajdą się w kieleckiej ciepłowni będzie firma SEFAKO S.A.
– Staramy się czynnie uczestniczyć w transformacji energetycznej, która obecnie ma miejsce w Polsce. Współczesne wyzwania są znaczące, a my podejmując się ich realizacji staramy się wspierać także kapitał polski. Nam też zależy by tak ważne przedsięwzięcia były realizowane przez krajowe przedsiębiorstwa – mówił.
Dzięki nowym kotłom możliwe będzie wytwarzanie gorącej wody przeznaczonej do ogrzewania lub dostarczanej w ramach ciepłej wody użytkowej mieszkańcom stolicy regionu. Zawarcie umowy między PGE Energia Ciepła i SBB Energy pozwoli w przyszłości na likwidację działających aktualnie kotłów węglowych, co z kolei przyczyni się do zmniejszenia emisji CO2.