Ze wschodniej fasady Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach została zdjęta kolejna część rusztowań. Fasada nabiera blasku. Przeobrażeniu ulegają także pałacowe wnętrza. Natomiast niedługo przy wjeździe na muzealny plac pojawią się słupki… antyterrorystyczne.
– Obszar prowadzonych prac konserwatorskich na elewacji jest już coraz mniejszy – mówi Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego w Kielcach. – Obecnie prowadzone są w loggi wejściowej oraz na skrzydłach: południowym i północnym. Te prace już się kończą, a ich finał jest zaplanowany na koniec miesiąca – dodaje.
Także we wnętrzach postępują prace, dzięki którym pałac, dosłownie, nabierze blasku i nowych kolorów.
– Prowadzimy obecnie prace konserwatorskie przy scalaniu kolorystycznym ścian Sali Portretowej. Polega to na tym, że zdejmujemy te wszystkie warstwy farb, które były nakładane podczas kolejnych remontów i ten kolor, do którego dotrzemy, to będzie historyczny kolor tej sali – tłumaczy.
Fryz portretowy w Izbie Stołowej Górnej jest już gotowy. Podobnie zresztą jak strop ramowy w Drugim Pokoju Senatorskim. Jednak teraz, jak wyjaśnia Urszula Kinder, przy stropie ramowym jest montowane odpowiednie oświetlenie.
– Ten strop nigdy nie był oświetlany, a teraz w całości zostanie podświetlony, co pozwoli dostrzec widzom efekty tej konserwacji. To też będzie ciekawy i nowy element – zaznacza.
Nowością będą także słupki antyterrorystyczne, które będą strzegły wjazdu na plac muzealny. Urszula Kinder zapowiada, że już niedługo na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Kielcach zostanie zamieszona informacja o przetargu na ten element.
– Słupki to element zabezpieczenia muzeum. Będą znajdować się przy wartowni wschodniej, przy wjeździe od strony budynku „Caritas”. Dzięki nim uda nam się także ograniczyć wjazd samochodów – tłumaczy.
Dodatkowo powstają wydawnictwa, które pomogą spopularyzować wiedzę o Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. – Jedna z publikacji będzie poświęcona stropowi belkowemu w Sali Portretowej, a druga to monografia pałacu – mówi Urszula Kinder.
Zakończenie prac jest planowane na przełom 2021 i 2022 roku. Rzecznik ma nadzieję, że pandemia znów nie pokrzyżuje planów, bo poprzednie fale spowolniły prace we wnętrzach, ponieważ mogła w nich przebywać ograniczona liczba pracowników.
Całkowity koszt modernizacji Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich ma wynieść ponad 21 milionów złotych. Remont rozpoczął się w 2017 roku. Większość pieniędzy pochodzi z dotacji unijnych.