Rekonstruktorzy i pasjonaci historii przypomnieli dziś kielczanom o jednej z największych akcji Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego. „Na pomoc walczącej Warszawie” – pod takim hasłem zorganizowano wieczór patriotyczno-edukacyjny upamiętniający walki powstańców z 1944 roku.
Adam Rzadkowski, ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach podkreślił, że członkowie grupy chcieli przypomnieć o ważnym, zwłaszcza dla naszego regionu, wydarzeniu z okresu II wojny światowej.
– Głównym wątkiem naszego spotkania jest rocznica wymarszu liczącego ponad 5 tys. żołnierzy Korpusu Kieleckiego Armii Krajowej, który wyruszył z okręgu radomsko-kieleckiego Armii Krajowej „Jodła” na pomoc walczącej stolicy. Korpus pokonał znaczą odległość, lecz został zatrzymany w lasach w okolicach Przysuchy, gdzie natknął się na przeważające siły niemieckie. Była to największa akcja pomocy Warszawie w całej okupowanej Polsce – tłumaczył.
Wymarsz miał miejsce w połowie sierpnia, po wydaniu rozkazu przez Komendanta Głównego Armii Krajowej, gen. Tadeusza „Bora” Komorowskiego, nawołującego do udzielenia pomocy powstańcom.
– Już 15 oraz 16 sierpnia, żołnierze Armii Krajowej z Kielc i okolic, a także z Inspektoratu Częstochowskiego wyruszali w kierunku Warszawy. Mimo, że nie udało im się przebić do miasta to po drodze, w sierpniu i wrześniu 1944 roku stoczyli szereg starć i walk, które odciągnęły część sił niemieckich od walczącego miasta. Staramy się tworzyć żywe lekcje historii, które trafiają zarówno do młodych, jak i starszych odbiorców, przypominając o różnych aspektach Powstania Warszawskiego – dodał Adam Rzadkowski.
Widowisko przyciągnęło licznie kielczan w każdym wieku. Szczególnym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszyły się repliki powstańczego uzbrojenia, które można było obejrzeć z bliska.
Wydarzenie zakończyło się projekcją filmu dokumentalnego „Powstanie Warszawskie”, czyli obrazu w całości złożonego z archiwalnych materiałów nagranych przez młodych reporterów w trakcie walk o Warszawę w 1944 roku.
Korpus Kielecki Armii Krajowej, który próbował przedrzeć się do powstańczej Warszawy był jedną z najliczniejszych, zorganizowanych formacji w czasie powstania, które podjęły się wykonania rozkazu gen. „Bora” Komorowskiego. Dotyczył on marszu na pomoc walczącej stolicy. Rozkaz obejmował wszystkie „dobrze uzbrojone jednostki AK”. Do Warszawy dotarło jednak niewielu.