W najbliższą niedzielę, 22 sierpnia błonia na Świętym Krzyżu staną się miejscem potyczek konnej husarii, parady wojsk i dworu oraz popisów władania bronią. Widowiskowe prezentacje będą częścią plenerowego wydarzenia, zorganizowanego w 370. rocznicę śmierci Księcia Wojewody Jeremiego Wiśniowieckiego. „Opowieść jako żywa…” dostarczy widzom niezapomnianych emocji.
Widowiskowe inscenizacje i pokazy
Obchody rocznicy śmierci Księcia rozpoczną się o godz. 11.30 Mszą Świętą w Bazylice Mniejszej na Świętym Krzyżu. Po nabożeństwie Starosta Kielecki Mirosław Gębski wraz z gośćmi złoży wieniec w krypcie Jeremiego Wiśniowieckiego. Druga część uroczystości, która rozpocznie się od parady wojsk i dworu, odbędzie się już na błoniach. Zaprezentuje ją Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Plenerowe widowisko rozpocznie się od przedstawienia życiorysu Jeremiego Wiśniowieckiego – od lat młodzieńczych aż do jego śmierci. Narracja opisująca żywot księcia przepleciona zostanie pokazami tańca dworskiego, muzyki i śpiewu, walk na dawną broń białą.
– Program tego wydarzenia jest naprawdę bogaty i dostosowany do widzów w każdym wieku. Inscenizacje zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem, a tych podczas niedzielnych uroczystości nie zabraknie. W dalszej części zaplanowaliśmy m. in. konny turniej husarski, gonitwy, cięcia szablą, pokazy musztry pikinierów, bal dworski i prezentację strojów z epoki. Z pewnością niemałą atrakcją będą też „Żywe Szachy”, odwzorowujące przebieg bitwy pod Beresteczkiem z 1651 roku. Była to jedna z najważniejszych bitew w historii Ojczyzny, która zaważyła na dalszych losach naszego Narodu – mówi starosta kielecki Mirosław Gębski.
Atrakcje towarzyszące
Wydarzeniu towarzyszyć będą przygotowane przez gminy powiatu kieleckiego prezentacje regionalnych potraw i rękodzieła. O animacje dla dzieci zadba Centrum Bajki w Pacanowie. Odwiedzającym zaprezentuje się również gospodarstwo agroturystyczne „Osiołkowo” z Baszowic w gminie Nowa Słupia.
A w związku z tym, że Jeremi Wiśniowiecki znany był jako wybitny wojownik i całe wydarzenie nawiązywać będzie do wojskowości XVII wieku, na błoniach przed klasztorem tego dnia nie może zabraknąć również współczesnego wojska. Miłośnicy militariów na miejscu będą mogli zapoznać się z działalnością i ofertą Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kielcach oraz 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Formacje te zaprezentują m.in. umundurowanie i sprzęt, w tym motocykl i quad wojskowy oraz pojazd specjalny HMMWV, czyli wielozadaniowy pojazd kołowy o wysokiej mobilności.
Oglądającej widowisko publiczności zaprezentuje się zespół muzyki dawnej Huskarl.
Ze świata nauki, czyli panel popularnonaukowy
Tego samego dnia, w godzinach od 14.00 do 15.30 odbędzie się panel popularnonaukowy, którego celem będzie przybliżenie życiorysu i dokonań Księcia Jeremiego Wiśniowieckiego. Spotkanie w Klasztorze poprowadzi prof. dr hab. Karol Bracha, a referaty wygłoszą: prof. dr hab. Waldemar Kowalski, prof. dr hab. Dariusz Kupisz i dr Tomasz Ossowski. Po wystąpieniach odbędzie się dyskusja.
Jak dojechać
Osoby, które zechcą wziąć udział w wydarzeniu będą mogły skorzystać z bezpłatnego przejazdu z parkingu w Hucie Szklanej na Święty Krzyż. Na tej trasie w godzinach od 10.00 do 18.00 kursować będą dwa specjalne busy.
Patronat honorowy nad widowiskiem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.