Od półtora miesiąca obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego w myśli, których pierwszeństwo na przejściach mają piesi.
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, czy kierowcy stosują się, czy nie pamiętają o tym zapisie? Czy piesi czują się bezpieczniejsi? A jedocześnie czy piesi nie wykorzystują nowych uprawnień?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest piątek, 20 sierpnia, 232 dzień roku.
Do końca roku zostało 133 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 05:37
Zachód słońca w Kielcach: 19:46
Dzień trwa 14 godzin i 9 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 2 godziny i 14 minut.
Imieniny obchodzą: Bernard, Samuel oraz Eliasz, Filibert, Filiberta, Hieronim, Krzysztof, Leowigild, Lucjusz, Łucjusz, Maksym, Małgorzata, Maria, Paweł, Sabin, Samuela, Sewer, Sieciech, Sobiesław, Stosław, Świelub
*****
Przysłowie na dziś:
„Jeśli na Bernarda ziemia twarda, to będzie zima harda, a jak miękka to lekka”
*****
Nietypowe święta:
Dzień wyznawania miłości
Dzień Komara
*****
PIĄTEK, 20 SIERPNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1942 r. – KIELCE: Niemcy rozpoczęli likwidację getta w Kielcach. Pierwszego dnia, po przeprowadzonej na ul. Okrzei selekcji, wszystkich starców, chorych i niepełnosprawnych rozstrzelano na miejscu, a ok. 6000–7000 osób – głównie kobiet i dzieci – wywieziono do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Treblinka II. 22 sierpnia rozstrzelano ok. 500 osób, a następnego dnia SS rozkazało lekarzom żydowskim uśmiercenie wszystkich pacjentów ze szpitala w getcie. W ciągu 4 dni na terenie getta zamordowano ok. 1200 osób. Do Treblinki wywieziono łącznie ok. 20 000–21 000 Żydów.
1943 r. – KOŃSKIE: niemieckie oddziały otoczyły miasto i przystąpiły do masowych aresztowań. Na przygotowanych listach znajdowało się 335 nazwisk (zostały one ustalone przez niemiecka agenturę w tym Maksymiliana Szymańskiego „Relampago”). Nie wszystkich zastano w domach. Ostatecznie aresztowano 275 osób z czego kilkanaście zwolniono. 247 osób wywieziono z miasta. Większość trafiła do obozu pracy w Bliżynie, a stamtąd do obozów koncentracyjnych. Część przewieziono do Gestapo w Radomiu, gdzie zostały poddane śledztwu.
PIĄTEK, 20 SIERPNIA: W POLSCE
1466 r. – Wojna trzynastoletnia: książę wołogoski Eryk II przeszedł na stronę Polski i zawarł w Bydgoszczy przymierze z królem Kazimierzem IV Jagiellończykiem, który zobowiązał się do obrony księcia, w zamian za co Eryk II przyrzekł, że uniemożliwi wrogom króla polskiego przemarsz przez swoje ziemie. W ten sposób zakon krzyżacki został odcięty od posiłków napływających z głębi Rzeszy.
1618 r. – Król Zygmunt III Waza wydał dekret zabraniający drukowania i sprzedaży antysemickiego dzieła Zwierciadło Korony Polskiej Sebastiana Miczyńskiego, które przyczyniło się do pogromu Żydów w Krakowie.
1794 r. – rozpoczęły się walki powstańców kościuszkowskich na terenie Wielkopolski.
1831 r. – gen. Kazimierz Małachowski został wodzem naczelnym powstania listopadowego.
1943 r. – Akcja „Taśma”: w Sieczychach, w trakcie rozbijania niemieckiej strażnicy na granicy Generalnego Gubernatorstwa i terenami wcielonymi do Rzeszy, zginął harcmistrz ppor. AK Tadeusz Zawadzki ps. „Zośka”.
1944 r. – walczące w Powstaniu Warszawskim grupy szturmowe Batalionu AK „Kiliński” pod dowództwem rtm. Henryka Roycewicza ps. „Leliwa” zdobyły gmach PAST-y. Podczas walk zginęło 25, a do niewoli trafiło 115 niemieckich żołnierzy. Po stronie polskiej zginęło 5, a ciężko rannych zostało 10 powstańców.
1963 r. – W Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie uruchomiono pierwszy polski laser.
PIĄTEK, 20 SIERPNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 10:00 – podpisanie umów – ponad 678 tys. zł w ramach programu Maluch+ dla samorządów z subregionu warszawskiego, ciechanowskiego, ostrołęckiego i siedleckiego
Godz. 12:00 – centralne uroczystości pogrzebowe abpa Henryka Hosera – msza św. żałobna w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika,
Godz. 13:10 – uroczystość upamiętniająca 77. rocznicę zdobycia gmachu PAST-y przez Powstańców Warszawskich z batalionu Armii Krajowej „Kiliński”, z udziałem uczestnika Powstania Warszawskiego, weterana AK i byłego prezesa Światowego Związku Żołnierzy AK prof. Leszka Żukowskiego i szefa UdSKiOR Jana Józefa Kasprzyka.