Noc w lesie, kuchnia polowa pośród drzew, odpoczynek na łonie natury – to alternatywa dla weekendowego lenistwa. W najbliższą sobotę i niedzielę, w lasach nieopodal Nowin fani aktywnego spędzania czasu wezmą udział w VII Konwencie Grupy Bushcraft Poland.
Jak wyjaśnia Monika Filipińska, współorganizatorka imprezy, celem „Puszczowiska” jest pokazanie, że las ma nam dużo do zaoferowania.
– Bushcraft to pozyskiwanie nowych umiejętności od rozpalania ognia, budowania schronienia, pozyskiwania pożywienia w lesie, do tworzenia różnego rodzaju urządzeń ułatwiających pobyt w lesie. Będziemy o tym opowiadać. Pierwszy dzień przeznaczymy na wewnętrzną integrację członków grupy. Z kolei w sobotę chcemy otworzyć się na osoby z zewnątrz, tak by móc pokazać czym zajmujemy się podczas pobytu w lesie. Naszym celem jest pokazanie, że las nie jest taki straszny, jednak należy mieć do niego szacunek – tłumaczy Monika Filipińska.
Jak dodaje Łukasz Giżewski, na osoby które odwiedzą w ten weekend lasy w pobliżu Nowin, czeka ogrom atrakcji i zajęć praktycznych.
– Wszyscy, którzy odwiedzą nas w najbliższy weekend na pewno będą mieli okazję poznać fantastycznych ludzi i zobaczyć tak naprawdę, jak my buszmeni zachowujemy się i obozujemy. Wśród prelekcji będzie można wysłuchać m.in. wykładów nt. radzenia sobie w lesie, w sytuacji gdy nie mamy przy sobie klasycznej apteczki pierwszej pomocy. Ponadto będzie można wysłuchać prelekcji o tajemnicach czarnego prochu połączonych z pokazem broni czarnoprochowej czy wysłuchać wykładu o współczesnym kaletnictwie, połączonym z możliwością obejrzenia własnoręcznie zrobionych noży do obróbki skóry – opisuje.
„Puszczowisko” potrwa dwa dni. W piątek odbędzie się część zamknięta. Przeznaczona dla członków grupy Bushcraft Poland. Udział dla osób z zewnątrz kosztuje 25 zł. Z kolei w sobotę, w godz. od 13-20, odbędzie się część otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Wstęp w tym dniu będzie bezpłatny.
Prelekcje VII Konwentu Grupy Bushcraft Poland:
godz. 13.00 – Jak radzić sobie w lesie, czyli apteczka pierwszej pomocy – Aktywnie w terenie
godz. 13.30 – Tajemnice czarnego prochu – Daniel Szymczak
godz. 14.00 – Dobrze skroić, czyli współczesne kaletnictwo – Krzysztof Mosek
godz. 14.30 – Drogocenna moc chwastów – Wiatrem rozwiane
godz. 15.00 – Co czai się za drzewem, czyli opowieść o wilkach – Adam Gełdon
godz. 16.00 – Oswoić mróz – słów kilka o hipotermii – Piotr Marczewski
godz. 16.30 – Dlaczego dzięcioł stuka? Opowieść o ornitologii – Jacek Major
godz. 17.00 – Wyśpij się dobrze. Hamaki i obozowanie – Arek Szkoda
godz. 17.30 – Tradycje łowieckie – Janusz Mariański
godz. 18.00 – Niedźwiedzie, łosie i zające – fauna lasów – Dariusz Knap
godz. 18.30 – Strzelanie z łuku – Łukasz Giżewski
godz. 19.00 – Podróże w czasie – Rafał Wierzbicki
Miejsce wydarzenia (kierunek Gałęzice):