Dziś jest Światowy Dzień Fotografii. W Aktualnościach Dnia rozmawiać będziemy o zdjęciach, o wspomnieniach i wakacyjnych pamiątkach, wakacjach.
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest czwartek, 19 sierpnia, 231 dzień roku.
Do końca roku zostało 134 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 05:35
Zachód słońca w Kielcach: 19:48
Dzień trwa 14 godzin i 12 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 2 godziny i 11 minut.
Imieniny obchodzą: Bolesław, Ezechiel, Juliusz oraz Agapiusz, Alfred, Andrzej, Donat, Emilia, Jan, Julian, Ludwik, Luiza, Magnus, Marian, Sebald, Wiktor
*****
Przysłowie na dziś:
„Jeżeli w sierpniu gorąco będzie, to zima w śniegi długo zasiędzie”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej
Światowy Dzień Fotografii
*****
CZWARTEK, 19 SIERPNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1914 r.
– KIELCE: oddziały Piłsudskiego ponownie zajęły Kielce, do miasta wkroczył zwiad konny Mikołaja Szyszłowskiego „Sarmat”, a w ślad za nim grupa Mieczysława Neugebauera – kolejne zmobilizowane oddziały strzeleckie które idą dołączyć do grupy Piłsudskiego, dotychczasowe kompanie i bataliony strzeleckie przeformowano tam w 1. Pułk Piechoty.
– TUMLIN: Piłsudski spotkał się z najbliższymi współpracownikami, uzasadniając konieczność włączenia oddziałów strzeleckich do Legionów Polskich, stwierdzał: Stajemy wobec konieczności dokonania wyboru: prowadzić samotną walkę wzorem dawnych powstańców, skazani wyłącznie na własne siły i środki, albo wejść jako mikroskopijna siła do milionowej armii austriackiej, korzystając z jej zaopatrzenia i zachowując maksimum niezależności wewnętrznej i zewnętrznej świadczących o naszej polskości i odrębności naszego ruchu.
1943 r. – w nocy z 19 na 20 sierpnia oddział partyzancki Jakuba Szwieca „Robot” wzmocniony żołnierzami z koneckiej konspiracji opanował pod Wąsoszą (linia kolejowa Skarżysko- Końskie) pociąg towarowy. Po ostrzelaniu składu niemiecka obsługa uciekła. Partyzanci po zabraniu cennych dla siebie materiałów podpalili skład.
CZWARTEK, 19 SIERPNIA: W POLSCE
1557 r. – Polska wypowiedziała wojnę inflanckiej gałęzi zakonu krzyżackiego.
1587 r. – Zygmunt III Waza został wybrany na króla Polski.
1793 r. – II rozbiór Polski: ambasador rosyjski Jakob Sievers ratyfikował w imieniu carycy Katarzyny II układ rozbiorowy, na mocy którego Rosja anektowała 250 tys. km² ziem Rzeczypospolitej zamieszkałych przez 3 mln mieszkańców.
1826 r. – z połączenia Starej Częstochowy i Częstochówki powstało miasto Częstochowa.
1901 r. – poświęcono krzyż na Giewoncie.
1920 r. – wybuchło II Powstanie Śląskie. Trwały zaciekłe boje wojsk polskich z bolszewikami pod Ciechanowem, Makowem i Przasnyszem. Dowódca Frontu Zachodniego Michaił Tuchaczewski podjął decyzję o pełnym odwrocie wojsk bolszewickich.
1941 r. – rozpoczęła się, trwająca do 12 grudnia, obrona Tobruku, w której bohatersko zapisała się Samodzielna Brygada Strzelców Karpackich pod dowództwem gen. Stanisława Kopańskiego.
1944 r. – 19. dzień powstania warszawskiego: generalne natarcie grupy Reinefartha na Stare Miasto, w którym wzięło udział 10 batalionów piechoty i 2 bataliony saperów wspieranych 9 czołgami Tygrys, 20 działami szturmowymi, moździerzem kalibru 60 mm i 50 Goliatami, pluton wspierany przez ogień z pociągu pancernego znajdującego się w okolicy Dworca Gdańskiego.
1962 r. – w Wołowie doszło do napadu na bank, największego w historii Polski pod względem wysokości łupu (12 531 000 zł ówczesnych złotych).
CZWARTEK, 19 SIERPNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 09:00 – briefing prasowy Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta Jakuba Kumocha dotyczący wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie i w Mołdawii
Godz. 14:00 – konferencja prasowa generała Zakonu Paulinów i przeora Jasnej Góry m.in. nt. przygotowań sanktuarium do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego
Godz. 12:00 – Kielce, konferencja prasowa z udziałem wiceministra infrastruktury Grzegorza Witkowskiego nt. inwestycji w bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w województwie świętokrzyskim