Zwiewne, filuterne, delikatne? Może ładnie brzmią, z czymś przyjemnym się kojarzą, a może są bliskie, bo wywołują emocje.
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, jakie są najpiękniejsze polskie słowa? Jakie jest Państwa ulubione słowo?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest środa, 18 sierpnia, 230. dzień roku.
Do końca roku zostało 135 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 05:33
Zachód słońca w Kielcach: 19:50
Dzień trwa 14 godzin i 16 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 2 godziny i 7 minuty.
Imieniny obchodzą: Helena, Ilona oraz Agapit, Agapita, Bogusław, Bronisław, Eryk, Eryka, Firmin, Jan, Klara, Laura, Lena, Ludwik, Paula, Piotr, Sancja, Tworzysława, Włodzimir, Żyrosława, Nela
*****
Przysłowie na dziś:
„Żołędzie pełne i białe, przyszłe lato doskonałe”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Ciasta Lodowego
*****
ŚRODA, 18 SIERPNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1914 r.
– Józef Piłsudski wydał kapitanowi Ottokarowi Brzozie-Brzezinie rozkaz sformowania oddziału artylerii. Dzień ten uznaje się za początek istnienia artylerii Legionów Polskich,
– SKARŻYSKO-KAMIENNA: wojska niemieckie zajmują osadę Kamienna, ale już w listopadzie wchodzą ponownie Rosjanie i sprawują władzę przez kilka kolejnych miesięcy.
1916 r. – WIERZBNIK pod okupacją odzyskał prawa miejskie
1943 r.:
– WYKUS z partyzanckiego obozowiska wyruszył patrol pod dowództwem por. Jerzego Stefanowskiego „Habdank” (ze Zgrupowania „Nurta”). Składał się on z żołnierzy „Habdanka” i żołnierzy z oddziału Jana Kosińskiego „Jacek” pod dowództwem plut. Władysława Hajdenrajcha „Kruk”. Celem akcji było opanowanie posterunku w Pawłowie.
– ĆMIELÓW k/Ostrowca Św.: na błoniach z drugiej strony mostu, oczekujący w zasadzce Niemcy, pojmali członków AK. Żołnierze mieszkający we wsi Grójec koło Ćmielowa nieopatrznie podali niemieckiemu konfidentowi (Gustaw Sternik), że tego dnia będą przenosili broń z gajówki Wrzawy do Ćmielowa. W organizacji zasadzki pomógł okupantom Nikodem Giss, miejscowy komendant posterunku Policji Granatowej. Nie wiemy dziś dlaczego Niemcy nie zabrali żołnierzy na przesłuchanie, ale zamordowali ich na miejscu. Życie stracili: sierżant Stanisław Chomicki „Pszczółka”, kapral podchorąży Stanisław Chlebny „Wrak”, kapral Józef Bucior „Łuska” i kapral Stefan Surpeta „Głos”.
1944 r. – CHECINY: na przedmieściach miejscowości został dokonany „dziki” zrzut lotniczy. Akcję ewakuacji zrzutu zorganizowali: Wiktor Gruszczyński „Kruk”, Zygmunt Wilczyński „Pstry” i Mieczysław Pniewski „Jerzy”. Zrzut przekazano dowódcy Kieleckiego Pułku Piechoty AK.
ŚRODA, 18 SIERPNIA: W POLSCE
1772 r. – kapitulacja załogi konfederackiej na Jasnej Górze – ostatniego bastionu Konfederacji Barskiej.
1881 r. – Henryk Sienkiewicz poślubił Marię Szetkiewiczównę.
1906 r. – Wanda Krahelska z Organizacji Bojowej PPS dokonała nieudanego zamachu bombowego na generała-gubernatora warszawskiego Gieorgija Skałona.
1916 r. – dowódcy legionowi – Józef Piłsudski, Kazimierz Sosnkowski, Józef Haller i Bolesław Roja – skierowali do Naczelnego Komitetu Narodowego memorandum, w którym zażądali, aby ten wystąpił do władz austriackich z oświadczeniem, że Legiony to „wojsko polskie, które bije się i umiera za niepodległość Polski”. W memorandum postulowano, aby NKN w porozumieniu ze stronnictwami politycznymi działającymi w Warszawie, powołał tymczasowy rząd polski. Zwracano również uwagę na zbyt proaustriacką politykę prowadzoną przez Departament Wojskowy NKN, na którego czele stał Władysław Sikorski, domagając się jego rozwiązania i zastąpienia Wydziałem Wojskowym, w którym zasiadaliby oficerowie legionowi dowodzący żołnierzami na froncie.
1920 r. – rząd Francji odrzucił propozycje rumuńskie o zjednoczeniu się państw europejskich przeciwko bolszewickiej Rosji.
1925 r. – Spółka Polskie Radio otrzymała monopolistyczną koncesję na eksploatację radiofonii w Polsce.
1944 r. – 18. dzień powstania warszawskiego: walki wokół terenu Politechniki, nadal będącej w rękach powstańców.
1980 r. – Międzyzakładowe Komitety Strajkowe w Gdańsku i Szczecinie ogłosiły 21 postulatów strajkowych, w tym m.in: utworzenia niezależnych od władzy związków zawodowych, prawa do strajku, wolności słowa i druku.
ŚRODA, 18 SIERPNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 10:00 – Briefing prasowy wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego oraz Sekretarza Stanu Kancelarii Prezydenta Piotra Ćwika, Prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michała Kuczmierowskiego, Prezesa Fundacji Solidarności Międzynarodowej Rafała Dzięciołowskiego w Białej Podlaskiej dot. Przekazania przez Polskę pomocy dla Ukrainy w ramach Euroatlantyckiego Centrum Koordynacji Reagowania na Katastrofy