Certyfikat „Szpital Dobrej Praktyki Żywienia Klinicznego” – otrzymał Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze. Placówka przeszła pozytywnie proces weryfikacji przez Radę Ekspertów Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu, co potwierdza, że spełnienia wysokie standardy żywienia klinicznego.
Youssef Sleiman, dyrektor szpitala informuje, że żywienie kliniczne jest jedną z form leczenia.
– Pacjent niedożywiony, z niskim poziomem białka nie trzyma w krążeniu płynów, a przechodzą one do tkanek. Do takiej sytuacji dochodzi u pacjentów, którzy byli operowani i u których np. rozchodzą się szwy. Wówczas pozabiegowa rana się nie goi, co prowadzi do powikłania w postaci infekcji ran i różnych komplikacji po zabiegach, mówi Youssef Sleiman.
Żywienie kliniczne zastosowane odpowiednio wcześnie może poprawić efektowność prowadzonej terapii, zwłaszcza w sytuacji, gdy pacjent nie może przyjmować pokarmów tradycyjną drogą lub gdy zwykła dieta staje się dla niego niewystarczająca. Polega na podawaniu odpowiednich dawek substancji odżywczych oraz energii, w postaci modyfikacji naturalnego jedzenia – wyjaśnia Youssef Sleiman.
– Pacjenci, którzy wymagają żywienia klinicznego, najczęściej hospitalizowani są na oddziałach zabiegowych, szczególnie w oddziale chirurgii ogólnej i chirurgii klatki piersiowej oraz na oddziale intensywnej terapii. To chorzy, którzy są w ciężkim stanie i nie mogą być dożywiani drogą tradycyjną. Stąd często mają zakładaną sondę, a gdy leczenie trwa długo, wtedy pacjent ma zakładany tzw. PEG, czyli odżywczą przetokę bezpośrednio do żołądka – wyjaśnia.
Do programu zgłosiło się 58 szpitali z całej Polski. Rada ekspertów, po przeprowadzeniu certyfikacji nagrodziła 19 z nich. Otrzymanie certyfikatu potwierdza przestrzeganie przez placówkę najwyższych standardów w zakresie leczenia żywieniowego oraz możliwość zapewnienia każdemu pacjentowi odpowiedniej opieki hospitalizacyjnej.