„Polska dziękuje. W duchu Niepodległej” – patriotyczne widowisko muzyczne w niezwykłej scenerii zamku Krzyżtopór w Ujeździe upamiętniło rocznicę Bitwy Warszawskiej i promowało akcję szczepień przeciw COVID-19.
W wydarzeniu wzięło udział niemal tysiąc mieszkańców województwa. Koncert rozpoczął się kilka minut po godzinie 19.00 od występu Piotra Rubika z zespołem, którym towarzyszyli na scenie m.in. muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej oraz Chór Parafii Garnizonowej w Kielcach. Jak powiedziała jego dyrektor Edyta Bobryk, występ przed tak liczną publicznością to duże wyzwanie, którym towarzyszyły wielkie emocje.
– To dla nas olbrzymi zaszczyt, że mogliśmy brać udział w tym wydarzeniu. Promocja szczepień jest niezwykle ważna. Musimy myśleć nie tylko o sobie, ale także o innych, dlatego należy się szczepić, ponieważ życie ludzkie jest największą wartością – dodaje.
W wydarzeniu organizowanym przez wojewodę świętokrzyskiego Zbigniewa Koniusza, wzięli udział przedstawiciele rządu m.in. wiceminister MSWiA Maciej Wąsik oraz Barbara Socha, wiceminister rodziny i polityki społecznej. W koncercie uczestniczyli licznie także świętokrzyscy parlamentarzyści.
Jak powiedział senator Jarosław Rusiecki, troska o bezpieczeństwo kraju jest najważniejsza, co udowodnili przed 101 laty żołnierze pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego, natomiast dziś także musimy o nie zabiegać m.in. poprzez walkę z COVID-19.
– Potrzeba nam szczepić się dla własnego dobra i dobra naszych bliźnich. Koncert Piotra Rubika na zamku Krzyżtopór był okazją do świętowania bohaterstwa żołnierza polskiego, który wywalczył nam niepodległość, jak również do promocji ochrony przeciw koronawirusowi i dbania o nasze zdrowie – dodaje.
Koncert poprzedziła msza święta w intencji Ojczyzny. Liturgii przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Hierarcha w homilii przypomniał, że rocznica Cudu nad Wisłą zbiega się ze Świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. To rzeczywistość, której nie da się oddzielić – odpowiedzialności za kraj i wiary w Boga – zaznaczył. Odnosząc się do współczesności biskup Nitkiewicz podkreślił odpowiedzialność chrześcijan za obronę prawdy, przestrzegał przed uleganiem narracji mieszającej pojęcia dobra i zła.
– Człowiek ma współpracować z Panem Bogiem w dalszym stwarzaniu tego świata, w czynieniu go lepszym i piękniejszym. Każdy powinien zgodnie ze swoimi zadaniami wypełniać je w służbie innych ludzi, jeżeli jest to polityk czy osoba publiczna, jej odpowiedzialność jest jeszcze większa – dodał.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zaznaczył, że koncert, to inicjatywa, która ma wyrazić wdzięczność, jest to zarazem sposób na budowanie wspólnoty.
– Dziękujemy naszym przodkom za walkę o niepodległość, a sobie wzajemnie za pracę podczas epidemii. Wdzięczność należy się medykom, służbom, ale też każdemu z nas, kto podjął trud codziennego życia w czasie koronawirusa. Jako województwo świętokrzyskie nie mamy się czego wstydzić, dawaliśmy radę na każdym polu walki z wirusem – podkreślił.
Poseł Agata Wojtyszek mówiła, że w przeddzień rocznicy zwycięskiej Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego koncert jest bardzo dobrym sposobem na uczczenie bohaterów i przestrogą przed tym, aby nigdy podobne wydarzenia nie miały miejsca.
– Jestem fanką Piotra Rubika, znam wszystkie jego utwory, dziś bardzo się cieszę, że będę mogła usłyszeć je na żywo – dodała.
Poseł Andrzej Kryj przypomniał, że muzyka to część naszego dziedzictwa narodowego.
– Wszyscy znamy Poloneza Ogińskiego, utwory Chopina czy pieśni patriotyczne, które zagrzewały do boju. Muzyka jest nie tylko częścią naszej historii, ale także łączy nas jako Polaków – stwierdził.
Przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego Andrzej Pruś powiedział, że obecnie trzeba pokazywać różne sposoby na obchodzenie świąt narodowych.
– To nie tylko oficjalne uroczystości, ale także spotkanie muzyczne. W ten sposób budujemy wspólnotę, więź z poprzednimi pokoleniami, ale także łączność z Kościołem – dodał.
Poseł Marek Kwitek z Prawa i Sprawiedliwości zaznaczył, że tak jak Bitwa Warszawska dała Polsce niepodległość i radość społeczeństwu, tak dziś mamy wiele powodów do świętowania i upamiętniania zwycięstwa sprzed stu lat.
– Poprzez ten koncert i muzykę oddajemy hołd wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że żyjemy w wolnym kraju. Spoczywa na nas także obowiązek bronić tej suwerenności i pielęgnować ją, ponieważ jest to największa wartość dla naszego narodu – zaznaczył.
Zdaniem marszałka województwa świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego, w 1920 roku Polacy zjednoczyli się i wspólnie pokonali wroga, jakim byli bolszewicy. – Dziś natomiast zachęcamy do walki z niewidzialnym wrogiem jakim jest pandemia koronawirusa – powiedział marszałek.
Wójt Iwanisk Marek Staniek podkreślił, że tak jak w przeszłości obowiązkiem patriotycznym było bronienie ojczyzny przed bolszewikami, tak teraz tym samym wyrazem przywiązania do naszej ojczyzny powinno być szczepienie przeciw koronawirusowi.
Przed i w trakcie koncertu chętni mogli przyjąć szczepionki chroniące przed COVID-19. Głównym organizatorem koncertu „Polska dziękuje. W duchu Niepodległej” był wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, współorganizatorami marszałek Andrzej Bętkowski oraz Wojewódzki Dom Kultury.