Po wielu latach pojawia się szansa na przebudowę Placu Wolności. Możliwe, że już niedługo wyczekiwany przez mieszkańców i przedsiębiorców remont dojdzie do skutku.
Miasto ma już koncepcję zagospodarowania tego terenu. Wciąż jednak brakuje pieniędzy na ostateczną realizację inwestycji.
Artur Hajdorowicz, pełnomocnik prezydenta Kielc do spraw rewitalizacji miasta, wyjaśnia, że przygotowany kilka lat temu projekt przebudowy placu Wolności jest wciąż aktualny.
– Jest to największy plac miejski w Kielcach i trudno byłoby zaakceptować fakt, że ma to być po prostu jeden wielki parking. To niszczy potencjał tej części miasta – mówił.
Artur Hajdorowicz zaznacza, że ratusz miejski podjął już działania mające na celu zdobycie pieniędzy potrzebnych do realizacji inwestycji.
– Miasto Kielce zgłosiło ten projekt do finansowania w ramach funduszy europejskich w perspektywie na lata 2021-27. Marszałek zaakceptował nasz wniosek. Liczymy na 85-procentowe dofinansowanie. Z zaznaczeniem, że przedsięwzięcie będzie realizowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego – dodał.
Kamil Suchański, przewodniczący klubu Bezpartyjni i Niezależni, zaznaczył, że podjęcie działań w sprawie parkingu na Placu Wolności ma kluczowe znaczenie dla Kielczan, a zwłaszcza dla przedsiębiorców ze ścisłego centrum miasta.
– Problem polega na tym, że w centrum miasta jest za mało miejsc parkingowych. Ich brak szczególnie uderza w miejscowych przedsiębiorców. Nie da się ukryć, że coraz więcej sklepów i firm ma problem z małą liczbą klientów, którzy nie przyjeżdżają tu dlatego, że nie mają się gdzie zatrzymać – podkreślił.
Radny zaznacza, że działania powinny być podjęte jak najszybciej. Tym bardziej, że miasto stara się o pozyskanie finansowania na ten cel.
Według koncepcji wyłonionej w konkursie architektonicznym z 2015 roku Plac Wolności ma zostać podzielony na trzy strefy. W pierwszej będą się odbywać m.in. uroczystości patriotyczne. W drugiej, od strony Muzeum Zabawek, zaplanowano część rekreacyjną. Ma tam powstać m.in. amfiteatr oraz miejsce zabaw. Natomiast po południowej stronie placu będzie część wypoczynkowa z kaskadami wodnymi, ogrodem sensorycznym i oazą zieleni. Z kolei pod płytą placu zaplanowany jest dwukondygnacyjny parking na 260 miejsc.
Zgodnie z kosztorysami przygotowywanymi w momencie wydania pozwolenia na budowę, inwestycja miała kosztować ok. 40 mln zł. Z czego 17 mln, to koszt parkingu, a reszta zostałaby przeznaczona na rewitalizację placu Wolności. Jednak z uwagi na upływ czasu kosztorys wymaga aktualizacji, a co za tym idzie, wartość inwestycji na pewno wzrośnie.