Kolejna aktualizacja miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Zalewu Kieleckiego. Ma to związek m.in ze zmianami w planach przebiegu drogi S74 i ulicy Zagnańskiej.
– Nie przewidujemy rewolucyjnych zamian w zakresie dotychczasowych ustaleń – wyjaśnia Artur Hajdorowicz, pełnomocnik prezydenta do spraw rewitalizacji miasta.
Pojawiła się natomiast konieczność wprowadzenia wielu drobnych poprawek związanych głównie z inwestycjami drogowymi. Przykładowo budowa ul. Zagnańskiej i Witosa nie nastąpiła zgodnie z założonym planem. Wypracowano też ostateczne rozwiązanie trasy ekspresowej S74, której przebieg znów różni się od tego, które było przewidywane kilkanaście lat temu. Wyjaśniły się także spory między klubem „Tęcza”, a miastem. Są także duże perspektywy zagospodarowania terenu przy przystani żeglarskiej, z uwzględnieniem prowadzenia w tym miejscu działalności gastronomicznej. Wszystkie te ustalenia wymagają aktualizacji – tłumaczył.
Artur Hajdorowicz, podkreśla, że celem jest zachowanie rekreacyjnej funkcji tego terenu.
– Jest potrzeba dokładniejszego opracowania zagospodarowania terenów nie przeznaczonych pod zabudowę. Mówimy tu o infrastrukturze sportowo-rekreacyjnej czy zieleni. Pamiętajmy, że ponad połowa działek między ul. Klonową a linią brzegową to działki prywatne. W pewnym sensie chcemy, aby wprowadzone zmiany przyczyniły się do ochrony terenu wokół zalewu. Obszar ten posiada duży potencjał, który w tej chwili z powodu jakości wody jest nie do końca wykorzystany – dodał dyrektor.
Jarosław Karyś, przewodniczący Rady Miasta Kielce przyznał, że kielecki zalew w latach świetności stanowił atrakcję wypoczynkową dla kielczan.
– Zalew Kielecki był kiedyś naprawdę bardzo atrakcyjnym miejscem, wypoczywało tam wielu kielczan, była plaża oraz inne atrakcje, które przyciągały mieszkańców. Jednak w tej chwili to się zmieniło. Jestem zdania, że każda zmiana w tej części miasta, byłaby dobrym rozwiązaniem. Należy jednak mieć na uwadze, że miasto powinno wcześniej zabezpieczyć na ten cel odpowiednie środki finansowe – powiedział Jarosław Karyś.
Według prawa, plany zagospodarowania przestrzennego powinny być aktualizowane co najmniej raz w kadencji rady gminy, czyli co cztery lata.
Plan zagospodarowania przestrzennego dla Zalewu Kieleckiego przewiduje m.in. intensywną zabudowę mieszkaniowo-usługową wzdłuż ulicy Klonowej. W głębi, bliżej zbiornika wodnego, przewidziane są tereny rekreacyjno-sportowe. Po drugiej stronie, w rejonie ulic: Piaski Nad Rzeką i Piaski Małe zaprojektowany jest taki układ komunikacyjny, który pozwala na budowę domów.