Kim są Łemkowie, jak wyglądało ich życie kiedyś, a jakie jest obecnie? – między innymi na te pytania odpowiedzą goście Tygodnia Kultury Łemkowskiej „Swoi nieznani”. Wydarzenie odbędzie się w stolicy regionu w dniach 18-22 sierpnia.
Jego organizatorem jest Muzeum Historii Kielc, które od lat zaprasza kielczan na dni kultury różnych mniejszości, które zamieszkiwały stolice regionu. Teraz jednak, jak mówi Krzysztof Myśliński, kierownik muzealnego działu edukacji i promocji, strefa zainteresowań wykracza poza Kielce.
– Postanowiliśmy zająć się mniejszościami, które może nie są kieleckie, ale są mało znane, i których losy w ostatnich dziesięcioleciach były trudne – dodaje.
Pierwszą mniejszością będą Łemkowie – grupa etniczna, która kiedyś zamieszkiwała tak zwaną Łemkowszczyznę, czyli Beskid Niski i część Beskidu Sądeckiego. Obecnie można ich spotkać głównie w zachodnich województwach kraju, gdzie zostali przesiedleni w 1947 roku, w wyniku akcji „Wisła”.
Tydzień Kultury Łemkowskiej zainauguruje w środę, 18 sierpnia, o godzinie 18.00, w Muzeum Historii Kielc spotkanie z Jarosławem Giemzą. Na co dzień jest on kierownikiem działu sztuki cerkiewnej Muzeum Zamku w Łańcucie. Jak podkreśla Krzysztof Myśliński, to ekspert w tej dziedzinie.
– Obecnie największy znawca kultury wizualnej, sztuki cerkiewnej, prawosławnej w Polsce, autor wielu książek o tej tematyce, autor wznawianego kilkakrotnie albumu o ikonach w cerkwiach łemkowskich, pokazujący inny świat, świat, który w pewnym sensie już zginął – dodaje.
Z kolei gospodarzem spotkania, które odbędzie się w czwartek, 19 sierpnia, o godzinie 18.00, w Muzeum Historii Kielc będzie Krzysztof Myśliński, który posiłkując się fotografiami Ryszarda Jakubowskiego, opowie o krajobrazie i architekturze Łemkowszczyzny.
W piątek, 20 sierpnia, o godzinie 18.00, kielczanie będą mieli okazję spotkać się z profesor Heleną Duć-Fajfer z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
– Pani profesor opowie o przeszłości i teraźniejszości Łemków, sama jest pochodzenia łemkowskiego, wiceprezesem zarządu jednego z dwóch dużych stowarzyszeń łemkowskich, które ma swoją siedzibę w Legnicy – mówi.
W sobotę, 21 sierpnia wydarzenie przeniesie się na dziedziniec Wzgórza Zamkowego, gdzie o 20.30 rozpocznie się prezentacja filmu „Mój Nikifor”, w reżyserii Krzysztofa Krauze, ze znakomitą rolą Krystyny Feldman.
Udział w tych wydarzeniach jest bezpłatny, natomiast bilety w cenie 10 złotych muszą kupić osoby, które w niedzielę, 22 sierpnia będą chciały zobaczyć występ Agaty Rymarowicz z zespołem. Koncert rozpocznie się o godzinie 18.00, w Pałacyku Zielińskiego.
Agata Rymarowicz urodziła się w Bieszczadach, a obecnie mieszka w Krakowie. Znaczna część jej repertuaru to wyszukane u źródeł starodawne pieśni rusińskie.