Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach rozpoczął projekt #DziecisąWażne. Skierowany jest on nie tylko do dzieci, młodzieży i rodziców, ale też przedstawicieli podmiotów odpowiedzialnych za przeciwdziałanie przemocy w rodzinie.
Grażyna Pisarczyk, kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Kielcach informuje, że w przedszkolach, świetlicach środowiskowych i placówkach, w których przebywają mamy z dziećmi, od września prowadzona będzie m.in. bajkoterapia.
– Bajkoterapia, czyli czytanie dzieciom terapeutycznych bajek, które dotyczą kwestii związanych z przeżywaniem trudności, z emocjami, jak sobie z nimi radzić, jak można odreagować, jak dorośli powinni w tej sytuacji postąpić, do kogo dziecko może wtedy zwrócić się po pomoc – mówi Grażyna Pisarczyk.
Stworzona zostanie również mobilna biblioteka, z której będzie można zabierać i czytać książki. Ponadto uczniowie klas ósmych, którzy nie mają wsparcia bliskich, będą mogli liczyć na doradztwo zawodowe.
– Oprócz tego, cały czas zapewniać będziemy wsparcie psychologiczne dla dzieci. Chcemy wdrożyć również blok psychoedukacji, nie tylko dla rodziców i dzieci, ale także dla specjalistów, którzy pracują w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie – dodała Grażyna Pisarczyk.
Zorganizowane zostaną także zajęcia sportowe i edukacyjne, które pomogą rozładować nieprzyjemne emocje oraz gra miejska związana z tematyką przemocy domowej.
W ramach projektu wypromowana zostanie także działalność Telefonu Zaufania, przy którym dyżury pełnią specjaliści Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Kielcach. Pomocy można szukać pod numerami telefonów 195 13 oraz 195 25.
Projekt potrwa do końca roku.