Dziś w Aktualnościach Dnia o wyrazach, które sprawiają kłopoty rozmówcom. Nawet powstał Słownik Wyrazów Trudnych i Kłopotliwych.
Co złego jest w akwenach wodnych? Internet – wielką czy małą literą? Skoro puzzle – czy może puzzel?, SA – z kropkami czy bez? Dlaczego niektórzy mówią półtora godziny?
*****
Dziś jest środa, 11 sierpnia, 223. dzień roku.
Do końca roku zostało 132 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 05:23
Zachód słońca w Kielcach: 20:03
Dzień trwa 14 godzin i 40 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godzinę i 43 minut.
Imieniny obchodzą: Włodzimierz, Zuzanna oraz Aleksander, Filomena, Herman, Klara, Ligia, Lilia, Piotr, Rufin, Telimena, Tyburcja, Tyburcjusz, Tyburcy, Włodzimir, Włościwoj
*****
Przysłowie na dziś:
„Kto w lecie nie zbiera, w zimie głodem przymiera”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Konserwatora Zabytków
*****
ŚRODA, 10 SIERPNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO
SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1914r.:
-batalion kadrowy wymaszerował z Jędrzejowa i prowadzony przez J.Piłsudskiego udał się w kierunku Kielc. Wkrótce Komendant musiał zawrócić bowiem otrzymał meldunek, o kolejnych oddział strzeleckich idących jego śladem (do Miechowa dotarły trzy kompanie strzelców dowodzone przez Mieczysława Neugebauera).
-batalion Kadrowy zatrzymała się w Brzegach na obiad. W oczekiwaniu wielu strzelców spało. Spożywanie obiadu trwało dość długo bowiem wielu strzelców nie miało menażek (dotychczas podczas posiłków w większych miejscowościach nie było problemu z miejscowymi naczyniami).
-batalion omijając Chęciny stanął na nocleg na Czerwonej Górze, naprzeciwko Bolechowic.
*****
ŚRODA, 10 SIERPNIA: W POLSCE
1733 r. – Z Warszawy na Wawel wyruszył transport z ekshumowanymi zwłokami Jana III Sobieskiego, jego małżonki Marii Kazimiery d’Arquien i Augusta II Mocnego.
1769 r. – Konfederacja barska: wojska rosyjskie rozpoczęły oblężenie Zamku Lubomirskich w Rzeszowie, zdobytego przez nie następnego dnia.
1920 r. – Sejm RP uchwalił ustawę o ustanowieniu nowego odznaczenia – Krzyża Walecznych za zasługi w walkach z bolszewikami. Rada Obrony Państwa wydała rozporządzenie o utracie obywatelstwa polskiego wskutek niespełnienia obowiązku służby wojskowej.
1937 r. – szef NKWD Nikołaj Jeżow wydał rozkaz, na mocy którego Sowieci wymordowali blisko 150 tysięcy Polaków zamieszkujących terytorium ZSRS.
1944 r. – zakończenie walk Powstania Warszawskiego na Ochocie i Woli.