#ŚWIĘTOKRZYSKIENIEHEJTUJE – pod takim hasłem we wrześniu w naszym regionie rozpocznie się kampania wojewody świętokrzyskiego, która ma zapobiegać stosowaniu mowy nienawiści.
Dziś w Teatrze im. Stefana Żeromskiego powstawały zdjęcia do klipu akcji. Jedną z jej bohaterek jest 20-letnia Julia Nowak, która sama doświadczyła hejtu. Jak mówi, odwrócili się od niej prawie wszyscy znajomi, tylko dlatego, że poznała chłopaka, który nie był z ich dotychczasowego środowiska.
– Opowiadali o mnie okropne, nieprawdziwe historie. Na portalach społecznościowych udostępniali moje dane osobowe, grozili mi, mogłam tam też przeczytać na swój temat wiele wyzwisk. Było mi bardzo ciężko, ale ogromnym wsparciem była i nadal jest dla mnie rodzina i mój chłopak. To oni przekonali mnie, żeby zgłosić tę sprawę na policję. Policja zareagowała i wszystko skończyło się na moją korzyść. Moi oprawcy dali mi spokój – dodała Julia Nowak.
W spocie udział wzięła także Bogna Żłobińska, która także była ofiarą hejtu ze strony koleżanek i kolegów ze szkoły. Jak powiedziała, prześladowana była dlatego, że jest córką znanego kieleckiego małżeństwa aktorów.
– Było mi bardzo przykro, by nie chodzić do szkoły, symulowałam chorobę. Dzieci w klasie mnie nie akceptowały, ponieważ moi rodzice są aktorami. Byli zazdrośni i dokuczali mi nie tylko psychicznie, ale też fizycznie. Dałam sobie jednak radę. Pomogli mi moi rodzice, porozmawiałam z nimi i już umiem sobie radzić z hejtem – dodała Bogna Żłobińska.
Jak informuje wojewoda Zbigniew Koniusz, ostatnie badania wskazują, że co czwarty użytkownik Internetu doświadcza hejtu przez agresję słowną, poniżanie, szykanowanie, ośmieszanie, albo obraźliwe memy. Dlatego, konieczne jest uświadamianie społeczeństwa, że boli nie tylko przemoc fizyczna.
– Zjawisko hejtu jest niestety więcej niż powszechne. Ono jest nagminne, codzienne. Pamiętajmy, że rany na zewnątrz się zagoją, ale te, po manifestacjach bezsilności, jakim jest targnięcie się na własne życie, goją się znacznie dłużej. Bardzo często na całe życie u takiego młodego człowieka pozostaje ślad, którego nie da się wymazać – dodał Zbigniew Koniusz.
W ramach kampanii w mediach społecznościowych emitowany będzie spot, wyprodukowane zostaną także bilbordy oraz organizowane będą konferencje. Partnerami kampanii wojewody świętokrzyskiego są Stowarzyszenie „Sztuka Łączenia” i Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.