Po miesięcznych warsztatach bartniczych w Maleńcu powstanie kilka nowych barci w Nadleśnictwie Stąporków. Jak informowaliśmy, podczas warsztatów uczestnicy uczyli się, jak drążyć barcie oraz opiekować się pszczołami.
Marek Lotarski leśniczy, który brał udział w warsztatach, informuje, że kilka barci powstanie w leśnictwie Bieliny i Mościska. Przed wydrążeniem barci, czyli uli umieszczonych w pniu niezbędne jest znalezienie odpowiednich drzew.
– Muszą to być stare, dorodne drzewa gatunków iglastych, dlatego poszukujemy głównie leciwych sosen i jodeł bądź modrzewi. Odległość jednej barci od drugiej będzie wynosiła nie mniej niż 500 metrów – mówi leśniczy.
Jak dodaje, poza samym drzewem dla lokalizacji barci niezbędne jest również zapewnienie pokarmu dla pszczół.
-Trzeba pamiętać, że pszczoły zbierają pokarm z odległości około dwóch kilometrów od miejsca ich gniazda. Wybierając drzewo, musimy mieć pewność, że to miejsce będzie odpowiednie dla pszczół i wyżywi je przez cały sezon. Niezbędne jest też sąsiedztwo wody – dodaje.
Barcie, które powstaną w Nadleśnictwie Stąporków, będą miały wymiar dydaktyczny, przyczynia się też do zachowania starego rzemiosła, które w 2020 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Pierwsze barcie w powiecie koneckim wydrążono w drzewach w Nadleśnictwie Radoszyce. Ścieżka edukacyjna poświęcona bartnictwu i pszczelarstwu powstała w Zabytkowym Zakładzie Hutniczym w Maleńcu.