Sentencja łacińska: beatius est magis dare, quam accipere – więcej szczęścia jest w dawaniu niż w braniu. Niektórzy bardziej lubią dawać prezenty niż samemu je dostawać.
Czy przyjemność daje sprawianie radości innym? Czekamy na Państwa opinie – nr tel. 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl. Zapraszamy do godziny 9.
*****
Dziś jest poniedziałek, 9 sierpnia, 221. dzień roku.
Do końca roku zostało 134 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 05:20
Zachód słońca w Kielcach: 20:07
Dzień trwa 14 godzin i 46 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godzinę i 36 minut.
Imieniny obchodzą: Irena, Roman oraz Domicjan, Domicjana, Doroteusz, Edyta, Falkon, Jan, Julian, Klarysa, Marcelin, Marcjan, Miłorad, Roland, Romuald, Ryszard, Teresa.
*****
Przysłowie na dziś:
„Gdy sierpień w upały zbywa lato długie zwykle bywa”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Ludności Tubylczej na Świecie
Dzień Miłośników Książek
*****
PONIEDZIAŁEK, 9 SIERPNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1914 r. – I Kompania Kadrowa zajmuje Książ Wielki. Powołano Komisariat Wojsk Polskich, a pierwszym komisarzem został pisarz i poeta: Jerzy Żuławski. Jako pierwszy w Książu pojawił się Ignacy Boerner który miał zapewnić Kompanii Kadrowej nocleg i wyżywienie. Udał się do wójta, który odmówił współpracy. Inne stanowisko zajął sekretarz, który zaproponował żołnierzom nocleg w pałacu Wielopolskich. Większy problem wynikł z wyżywieniem. Boerner zorganizował na rynku zebranie kilkudziesięciu Żydów którym nakazał przygotowanie posiłku. Ci odmówili. Boerner poprosił na bok trzech najstarszych Żydów i grożąc im rewolwerem nakazał przygotowania co zostało spełnione. Wieczorem sekretach gminy poinformował Boernera, że na drugi dzień w miejscowym kościele ma odbyć się uroczysta msza w intencji cara bądź następcy tronu którą nakazał biskup z Kielc. Boerner udał się na plebanię, ale nie udało mu się przekonań proboszcza, który zasłaniał się obowiązkami. Wobec takiego obrotu sprawy Boerner nakazał aresztować księdza. Przed plebanią ustawiono wartę która nie wypuszczała proboszcza z pomieszczenia. Nabożeństwo nie odbyło się.
– Jędrzejów: z Wodzisławia około 7 rano wymaszerował patrol konny Władysława Prażmowskiego „Belina”, który przed południem dotarł do Jędrzejowa i zajął opuszczone przez Rosjan miasto. Natychmiast też w obecności miejscowego społeczeństwa ogłosił „Belina” objęcie mista w imieniu Rządu Narodowego. Około godziny 17 dotarł do miasta batalion Kadrowa dowodzona przez Kazimierza Piątka. Na wieść o zbliżającej się piechocie kawaleria pojechała w kierunku Chęcin, a noc spędziła w Miąsowej.
W Jędrzejowie został powołany Komisariat Wojsk Polskich. Komisarzem jest Dr Emil Bobrowski. Zajmuje pomieszczenie na rynku (na balkonie zawieszono biały szyld z napisem „Komisariat Wojsk Polskich”. Batalion rozłożył się na rynku, a do strzelców zaczęli przychodzić mieszkańcy. Rozpoczęły się spiewy, a na balkonie polawił się Bobrowski który płomiennie przemówił do zebranych. Na koniec krzyczano : Niech żyje Polska Niepodległa.
Batalion kadrowy na noc pozostał w mieście w którym różnego rodzaju warsztaty szewskie czy krawieckie zaczęły nieść pomoc strzelcom. Miasto stało się ważnym punktem zaopatrzenia dla oddziałów strzeleckich które stanęły tu na jeden dzień.
PONIEDZIAŁEK, 9 SIERPNIA: W POLSCE
1662 r. – W Tatrach doszło do jednego z najsilniejszych trzęsień ziemi w historii ziem polskich.
1964 r. – Rajmund Zieliński wygrał 21. Tour de Pologne.
1967 r. – 7 marynarzy zginęło na niszczycielu ORP „Błyskawica” w wyniku rozerwania głównego rurociągu pary.