Śpiewacy i instrumentaliści, a także kapele, zespoły pieśni i tańca oraz zespoły śpiewacze – w sumie 24 występy zobaczymy w koncercie laureatów 45. Buskich Spotkań z Folklorem. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 8 sierpnia, na placu przed Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach.
Eliminacje do finału odbywały się przez cały lipiec w różnych ośrodkach kultury w naszym regionie. Jury obejrzało ponad 100 występów. W zmaganiach kwalifikacyjnych udział wzięło kilka tysięcy uczestników. Mają za sobą już koncert finałowy, który odbył się w muszli koncertowej Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju, teraz czas na koncert laureatów.
– To święto polskiej wsi – tak o niedzielnym wydarzeniu mówi Jacek Sabat, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury.
– Po eliminacjach i koncercie finałowym w Busku te Spotkania nabrały takiego kształtu, że będzie to duża gala z wręczeniem nagród, z udziałem 24 najlepszych artystów i zespołów. Można powiedzieć, że będzie to święto folkloru. Zachęcamy wszystkich do udziału – podkreśla.
Buskie Spotkania z Folklorem to coroczny przegląd artystów, którzy w swojej twórczości sięgają do kultury ludowej. Są jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów folkloru tradycyjnego w kraju. Mają na celu dokumentowanie oraz promowanie kultury ludowej regionu świętokrzyskiego. Wykonawcy rywalizują w pięciu kategoriach konkursowych: zespołów śpiewaczych, zespołów pieśni i tańca, kapel ludowych, a także solistów instrumentalistów i śpiewaków.
Koncert laureatów 45. Buskich Spotkań z Folklorem rozpocznie się w niedzielę, o godzinie 11. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Głównym organizatorem jest Wojewódzki Dom Kultury, a Radio Kielce jest jednym ze współorganizatorów.
Niedzielny koncert Buskich Spotkań z Folklorem był jednym z tematów poruszanych na piątkowej konferencji prasowej. Omówione zostały także duże imprezy, których instytucja ta jest współtwórcą, i które są zaplanowane na przyszły tydzień. Są to widowisko multimedialne „Niech żyje Polska”, które odbędzie się w czwartek, 12 sierpnia, o godzinie 20.30 na placu przed WDK, a także koncert Piotra Rubika, który zaplanowano na piątek, 13 sierpnia, na zamku Krzyżtopór w Ujeździe.
Dyrektor Jacek Sabat przedstawił również kierowników działów, które zostały utworzone po zmianach struktury organizacyjnej Wojewódzkiego Domu Kultury. Działem edukacji artystycznej pokieruje Marcin Janaszek, kultury filmowej – Jarosław Skulski, dziedzictwa kulturowego – Patrycja Kalinowska, promocji i marketingu – Agnieszka Soboń, techniczno-gospodarczym – Jadwiga Król. Szefem Portalu Informacji Kulturalnej jest Krzysztof Herod.