Dziś zaczyna się Pielgrzymka Kielecka – pątnicy wyruszają z Wiślicy na Jasną Górę. Pytanie… oczywiste, ale może nie do końca – dlaczego państwo idą, jadą, dlaczego państwo uczestniczą w pielgrzymce?
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest piątek, 6 sierpnia, 218. dzień roku.
Do końca roku zostało 137 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 05:15
Zachód słońca w Kielcach: 20:12
Dzień trwa 14 godzin i 56 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godzinę i 27 minut.
Imieniny obchodzą: Jakub, Oktawian, Sława oraz Felicysym, January, Just, Maria, Namir, Nasław, Piotr, Stefan, Walburga, Wincenty
*****
Przysłowie na dziś:
„W Przemienienie Pańskie są burze szatańskie”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara
Dzień Świeżego Oddechu
*****
PIĄTEK, 6 SIERPNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1943 r.
– w potyczce z Niemcami zginął phm. Władysław Wasilewski ps. „Oset”. Dowódca 2 plutonu w III Zgrupowaniu, które było częścią Zgrupowania Partyzanckiego AK „Ponury”.
– Oddział partyzancki Obwodu Włoszczowa M.Tarchalskiego „Marcin” przeprowadził akcję na linii kolejowej Kielce – Częstochowa (odcinek Żelisławice – Koniecpol). Po zatrzymaniu składu uszkodzono parowóz i rozbrojono jednego wartownika. Zdobyto ciepłą bieliznę, wełniane skarpety i ocieplane wojskowe kombinezony. Pszenica
1944 – Oddział ochrony radiostacji Bolesława Boczarskiego „Jurand” przeprowadził akcję rozbrojenia dwudziestu Niemców zajętych racami ziemnymi. Bezpośrednio wykonało ją pięciu żołnierzy, reszta oddziału stanowiła ubezpieczenie. Podczas akcji zlikwidowany został niemiecki podoficer. Zdobyto 20 karabinów i tornistrów.
1914 – o godz. 3.00 rano z krakowskich Oleandrów wymaszerowała I Kompania Kadrowa pod dowództwem por. Tadeusza Kasprzyckiego. O godz. 9.45 żołnierze Kadrówki obalili słupy graniczne państw zaborczych w Michałowicach i wkroczyli na teren zaboru rosyjskiego, docierając po południu do Słomnik.
PIĄTEK, 6 SIERPNIA: W POLSCE
1643 r. – Książę Jeremi Wiśniowiecki pokonał w bitwie nad Sułą Tatarów pod wodzą Omara agi.
1916 r. – w rocznicę wymarszu Kadrówki, w Piasecznie na Wołyniu Józef Piłsudski uhonorował legionistów I Brygady Legionów odznaką „Za Wierną Służbę”, wykonaną według projektu żołnierza Legionów Wojciecha Jastrzębowskiego, w II Rzeczypospolitej wybitnego plastyka, autora wzorów międzywojennych monet. Do wzoru tego odznaczenia nawiązuje odznaka „Uczestnikowi Marszu Szlakiem Kadrówki”. W Warszawie z inspiracji Polskiej Organizacji Wojskowej na stokach Cytadeli odbyła się wielotysięczna manifestacja w 52. rocznicę stracenia przez Rosjan Romualda Traugutta i pozostałych członków Rządu Narodowego.
1915 r. – I wojna światowa: wojska niemieckie użyły trujących gazów bojowych przeciwko Rosjanom broniącym Twierdzy Osowiec.
1920 r. – Józef Piłsudski wydał rozkaz nr 8358/III, nakazujący przeniesienie Frontu Północno-Wschodniego na linię Wisły, odpieranie ataków bolszewickich na przedpolu warszawskim oraz przegrupowanie armii i kontruderzenie znad Wieprza. Plan ujęty w rozkazie przesądził o zwycięstwie nad Armią Czerwoną w Bitwie Warszawskiej.
1922 r. – w Krakowie powołano Związek Legionistów Polskich, zrzeszający byłych żołnierzy Legionów Polskich.
1924 r. – z inicjatywy legionistów zorganizowany został I Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej.
1934 r. – rozpoczęła się budowa Kopca Józefa Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu. 1946 – Odbył się największy pogrzeb na Cmentarzu Powstańców Warszawy, gdzie zwieziono 5,5 tony prochów (117 trumien) osób zamordowanych i spalonych w pierwszych dniach powstania na terenach dawnego Generalnego Inspektoratu Sił Zbrojnych (Al. Ujazdowskie), siedziby Gestapo przy al. Szucha oraz w trakcie rzezi Woli.
1981 r. – z inicjatywy środowisk niepodległościowych Ziemi Świętokrzyskiej i Małopolskiej odrodzony został Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej.