Prace wybitnych polskich artystów, między innymi: Jerzego Nowosielskiego, Antoniego Fałata, Jerzego Beresia czy Zbigniewa Bajka będzie można zobaczyć na najnowszej wystawie w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach. Wernisaż ekspozycji pod hasłem: „Artyści galerii – galeria artystów” odbędzie się w piątek, 6 sierpnia, o godzinie 18.00.
– Galerię Górną i Dolną wypełnią dzieła polskich twórców współczesnych – zapowiada Stanisława Zacharko-Łagowska, dyrektor BWA. – Prace pochodzą ze zbiorów Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu, które w tym roku obchodzi 45-lecie swojego istnienia. Jest malutkie, ale posiada ogromną kolekcję, którą powiększa od wielu lat, i która dziś zachwyca – wyjaśnia.
Część imponującej kolekcji
Lista twórców jest imponująca, co znajdzie wyraz na wystawie. Pojawią się dzieła z lat 70., 80., i 90. XX wieku, które reprezentują różne dyscypliny artystyczne i stylistyki. Zwiedzający zobaczą m.in. malarstwo: Jerzego Nowosielskiego, Zbigniewa Bajka, Ryszarda Gancarza, Sławomira Tomana, Jana Dobkowskiego, Antoniego Fałata, Jana Tarasina; grafikę: Stasysa Eidrigeviciusa, Stanisława Fijałkowskiego, Krystyny Piotrowskiej, Andrzeja Pietscha, Leszka Rózgi, Krzysztofa Skórczewskiego, Konrada Srzednickiego, Mieczysława Wejmana; rzeźby i instalacje: Ryszarda Ługowskiego, Zbigniewa Warpechowskiego, Jerzego Beresia, Marii Pinińskiej-Bereś, Izabelli Gustowskiej, Natalii LL oraz plakaty: Mieczysława Górowskiego, Lecha Majewskiego, Jana Młodożeńca, Waldemara Świerzego, Rosława Szaybo.
Jak zaznacza dyrektor kieleckiego BWA, na obejrzenie wszystkich prac warto zarezerwować sobie więcej czasu, choć i tak nie jest to całość kolekcji z Sandomierza. Jej kolejną odsłonę można zobaczyć w Instytucie Dizajnu na Wzgórzu Zamkowym, gdzie prezentowane jest „Szkło z kolekcji BWA Sandomierz”.
Galeria Mała w odmiennym temacie
Choć prace z kolekcji sandomierskiego BWA zdominują galerię, to nie zabraknie także prac młodego twórcy. W Galerii Małej będzie prezentowane malarstwo Tomasza Zjawionego – absolwenta Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi i studenta krakowskiej ASP im. Jana Matejki.
Magdalena Leśniak, kurator wystawy zapowiada, że będzie to spotkanie ze sztuką różnorodną, ponieważ artysta potrafi stworzyć na płótnie iluzję rzeczywistości, ale też świat odrealniony i zagadkowy.
– W Kielcach pokazane zostaną różne tematy, bo z jednej strony widzowie będą mogli zobaczyć pejzaże łódzkie. Ale Łódź przedstawił w sposób mniej reprezentacyjny: pokazał biedę, samotność, opuszczenie. Dlatego w tych pejzażach widzimy człowieka, śmierci, odpadające tynki, a z drugiej strony zaprezentował obrazy z ostatniego roku, gdzie widać także ślady pandemii, ale po więcej szczegółów warto przyjść i zobaczyć wystawę – zachęca.
Wystawy potrwają do 27 sierpnia.