W naszym języku występują takie pary słów, których zapis i brzmienie są bardzo podobne, ale wyrazy te przeważnie znaczą zupełnie co innego. Dlatego ich zamiana (często nieświadoma, a nierzadko także bagatelizowana) może skutkować niezrozumieniem ze strony odbiorcy, niekiedy zabawną, a nawet kłopotliwą sytuacją.
Dziś w Aktualnościach Dnia mówić będziemy o paronimach, czyli wyrazach kojarzących się z innym ze względu na wspólność brzmienia, ale odmiennych znaczeniowo.
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest środa, 5 sierpnia, 217. dzień roku.
Do końca roku zostało 138 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 05:14
Zachód słońca w Kielcach: 20:14
Dzień trwa 14 godzin i 59 minut i jest krótszy od najdłuższego dnia w roku o 1 godzinę i 24 minut.
Imieniny obchodzą: Kasjan, Oswald oraz Abel, Afra, Cyriak, Kasjana, Maria, Memiusz, Nonna, Oswalda, Parys, Wenancja, Wenancjusz, Wenanty, Wirginia
*****
Przysłowie na dziś:
„W pierwszym tygodniu sierpnia pogoda stała, będzie zima długo biała”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Ostrygi
Dzień Bielizny
*****
CZWARTEK, 5 SIERPNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1944 r.
– GÓRNO – okupant przeprowadził siłami Kałmuckiego Korpusu Kawalerii pacyfikację Daleszyc z której uprowadzono 16 osób. Zamordowano je później w Górnie.
– SKALBMIERZ I SZARBIA – Niemcy w ramach akcji likwidacji Rzeczpospolitej Partyzanckiej dokonują ataku na Skalbmierz gdzie mordują 86 Polaków, w tym nie mniej niż 11 kobiet i 17 dzieci. Niektóre ofiary mordowano w sposób bestialski, część spalona żywcem. 60 proc. zabudowy spalono. Przed całkowitą zagładą uratowali miasto partyzanci i 2 sowieckie czołgi.
-SKORZÓW dociera oddział AK którym dowodzi bosman Szczepan Koruba. Oddział prowadzi działania rozpoznawcze przed planowanym atakiem na Busko-Zdrój. Na drodze Busko – Chmielnik zorganizowano zasadzkę. W czasie walki zginął oficer niemiecki a, kilku żołnierzy. Po tej akcji Niemcy na ten odcinek drogi skierowali dwa pojazdy pancerne. Po ostrzelaniu wsi Kozina pociskami zapalającymi spłonęło osiem domów.
1945 r. – KIELCE w nocy z 4 na 5 sierpnia oddziały partyzanckie dowodzone przez Antoniego Hedę ps. „Szary” rozbiły komunistyczne więzienie w Kielcach, uwalniając ponad 350 więźniów.
CZWARTEK, 5 SIERPNIA: W POLSCE
1506 r. – zwycięstwo wojsk polsko-litewskich nad tatarskimi w bitwie pod Kleckiem.
1598 r. – Flota z królem Polski i Szwecji Zygmuntem III Wazą na czele wypłynęła z Helu w celu stłumienia buntu księcia Karola Sudermańskiego.
1772 r. – działając w oparciu o zawarty w Petersburgu „Pakt Trzech Czarnych Orłów”, Rosja, Prusy i Austria dokonały pierwszego rozbioru Polski, zagarniając prawie 30 procent terytorium Rzeczypospolitej.
1864 r. – z rozkazu władz rosyjskich na stokach Cytadeli Warszawskiej zostali straceni przywódcy Powstania Styczniowego – członkowie Rządu Narodowego na czele z gen. Romualdem Trauguttem.
1915 r. – po wejściu wojsk niemieckich do Warszawy, Polska Organizacja Wojskowa wyszła z konspiracji, a jej trzystuosobowy oddział, pod dowództwem Tadeusza Żulińskiego, zwany Batalionem Warszawskim wyruszył na front, gdzie dołączył do I Brygady Legionów.
1922 r. – W Krakowie rozpoczął się I zjazd legionistów Piłsudskiego.
1960 r. – Podczas Mistrzostw Polski Seniorów w Lekkoatletyce, rozgrywanych na Stadionie Leśnym w Olsztynie Józef Schmidt ustanowił wynikiem 17,03 m rekord świata w trójskoku.