– Województwo opolskie jest obok świętokrzyskiego jednym z najszybciej wyludniających się i starzejących regionów w kraju – powiedziała w Opolu pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha.
Wiceminister Barbara Socha przyjechała do Opola w celu przeprowadzenia konsultacji z samorządowcami województwa projektu Strategii Demograficznej 2040. Powiedziała, że problemy z malejącą liczbą dzieci, które nie mogą zapewnić zastępowalności pokoleniowej, dotyczą już praktycznie całego kraju. Dla utrzymania takiej samej liczby ludności statystyczna kobieta powinna urodzić minimum dwoje dzieci. W województwie opolskim wskaźnik ten w ubiegłym roku wyniósł 1,22. Według prognozy ONZ, jeśli nic się nie zmieni, to na koniec XXI wieku, liczba ludności Polski zmniejszy się o ponad 57 proc. i będzie na poziomie 16,3 mln.
– Niekorzystne zmiany demograficzne w Polsce postępują i mają wpływ praktycznie na wszystkie obszary życia: społeczeństwo, gospodarkę czy kulturę. To realne zagrożenie, którego konsekwencje odczujemy wszyscy, w każdym regionie kraju. Dlatego dla osiągniecia wzrostu dzietności i zahamowania spadku populacyjnego kluczowe jest wprowadzenie kompleksowej i długofalowej polityki prorodzinnej. Przy pracy nad projektem Strategii Demograficznej 2040 przyjrzeliśmy się wynikom badań i przeanalizowaliśmy rozwiązania uznawane za najlepsze na świecie. Teraz chcemy skonfrontować nasz projekt z lokalnymi władzami samorządowymi, które są najbliżej polskich rodzin – powiedziała Socha.
Wiceminister za najważniejsze metody zapobiegania negatywnym trendom demograficznym uznała m.in. rozwiązania prawne chroniące rodzinę, edukację, odpowiednią i wspieraną przez państwo politykę mieszkaniową oraz profesjonalną opiekę medyczną. W ocenie wiceminister bardzo ważną rolę w wdrażaniu strategii będą miały samorządy, bo do ich zadań należy m.in. kreowanie polityki przestrzennej w taki sposób, aby ułatwić mieszkańcom dostęp do mieszkań i infrastruktury zapewniającej odpowiedni komfort funkcjonowania rodziny.